latin amerikan haber yorum

Bolivya’nın Gaz Kaynaklarını Ulusallaştırması ile İlgili Medya Tepkisi

Posted by lahy 16/05/2006

Bolivya Baskanı Evo Moralez'in doğal gaz kaynaklarını yeniden ulusallaştırma kararının yankılarını ABD ve Avrupa basınında izleyenler şaşırmadılar, ama hayal kırıklığına uğradılar.

Financial Times’ın Hal Weitzman'ı Morales’ in eyleminin yorumuna, kederle '' Ocak ayının sonunda Evo Morales iktidara geleli beri, hükümeti, ekonomik politika arayışı içinde olan bir idari yönetim gibi göründü'' diyerek başlıyordu.

Weitzman sonra ismini vermediği bir ''Batılı Diplomat'ın,'' " Hükümeti yönlendiren politik ideolojidir. Milliyetçilik ideolojisi ekonomik planlara üstün geldi'' dediğini yazdı.

FT muhalifinin stratejisinin itibarını yıkmanın en iyi yolunun böyle bir şeyin var olduğunu yalanlamak olduğunu biliyor. Bush ve hakim media latin Amerika'nın ABD'nin empoze ettiği serbest ticarete karşı direnişi '' populist'' ''gelişigüzel'' ve ''milliyetçi'' olarak karalamak için büyük bir çaba içerisindeler.

Washington Post'a gelince, "Bolivya Gaz Ele Gecirilmesinde Kriz Korkusu"… gibi başlıklar atarak korku yaydı. Başka bir Post hikayesinde de hafif solcu dedikleri Kirchner ve Lula ile ''sosyalizmi'' isteyen Chavez ve Morales, arasında ki ayrılıklar etrafında dönüp duruyorlardı.

Bu makaleyi ciddi bir şekilde inceleyince tek "krizin" Bolivya'nın tüm yeniden ulusallaştırmayı nasıl finanse edeceği olduğunu görüyoruz, bu da Chavez'in finase etmeyi önerdiği bir şeydir.

International Herald Tribune,'in Daniel Altman'dan süpriz bir şekilde sorumlu bir görüş sergiledi, Managing Globalization köşesinde Petrobras'ın da içinde bulunduğu bir dizi çok uluslu firmanın operasyonlarını etkileyecek politik gelişmeleri omuzlamak amacıyla yatırımlarını farklı yerlere bıraktıklarını yazıyordu:

''Finans müdürleri Almir Guilherme Barbassa'ın bildirdiğine göre, Petróleo Brasileiro, Braziyalı enerji devi, 16 ülkede faaliyet gösteriyor. Brezilya için Bolivya gazı önemli, acak Petrobras'ın karı içinde çok önemli değil, muhtemeldir ki, küçük bir yüzdeye sahip.''

Barbassa ayrıca Petrobras rakamlarının bütün masraflar içinde "kendi kendilerini sigorta'yı"da içerdiğini yazdı. Bu makalede yazdığına göre,

" Kendi kendini sigorta tıbbi hallerde kullanılacak bir fon ya da yağmurlu günler fonu gibi çalışıyor: Zaman içinde bu fona yatırım yapıyorsun ve ihtiyacın olunca da kullanıyorsun.''

"’ Barbassa bir ülkede bir projeyi değerlendireceğimiz zaman, politik riskleri karşılamak için bazı noktaları kapital masraflar içerisine katıyoruz, dedi.''

Hmmm…bu kadarı ,"Bu 'kriz' nerede?'' sorusunu sorup hayıflanmak için yeterli.

Son olarak, CNN, "Kim olabilir?", salı günü bir makale yayınladı, burada, Morales '' politik muhalifler ve toprak ağaları ile ittifak yapan medya kuruluşlarına sahip uluslararası bir Mafya'dan kaygılanan'' bir paranoyak komplo teorisyeni olarak tanıtıldı. Sanki neo liberalizm'in savunucuları yok! Makale sonra, Morales, ''Şubat ayında yabancı enerji kampanyalarına karşı yaptığı suçlamaları doğrulayacak bir kanıt sunmadı'' diyerek Morales'i paylıyordu.

Basın belki de hemen orada bir delilleri bulmadı, ancak, en azından, bizler UpsideDownWorld.org'da gazetecilerin yapması gerektiği gibi – bir tabak önünde önümüze konulmasını beklemeden – araştırdık, delilleri topladık. Colin Powell’ın BM'de ki konuşmasını hatırlıyormusunuz? Savaş sirenlerini çalmadan önce ''delilleri'' araştırmak iyi olmazmıydı?

CNN, Morales'i esas olarak, onun çokuluslu tekellerle daha iyi koşullarda anlaşmalar yapmaya kararlı olması nedeniyle seçen Bolivya halkının çokuluslu firmalara karşı geçerli bir şikayetlerinin olmadığına inanmamızı istiyor.

çeviri-kaynak:http://www.UpsideDownWorld.org

Ek: George Monbiot, The Guardian gazetesinde yazdığı makalesinde , The Economist dergisinin Bolivya'nın " geriye doğru hareket ettiğini" ilan ettiğini, The Times gazetesinin ise kibirli bir şekilde Morales i "huysuz", "yabancı düşmanı" and "kaprisli", gaz alanlarının ele geçirilmesini de, '' göze çarpmayı hedef alan çocukca bir davranış'' olarak nitelediğini yazdı.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: