latin amerikan haber yorum

Bolivya’da Kübalı Doktorların Çalıştığı Kliniklerin Popularitesi Artıyor

Posted by lahy 21/05/2006

P4050087.JPG

BRIAN WILLIAMS
Küba'lı gönüllü doktorların çalıştığı herkese ücretsiz sağlık hizmeti sağlayan kilinikler ve Küba ve Venezuela'nın yardımlarıyla yürürlüğe sokulan okuma yazma programı Bolivya'nin emekçileri tarafından ilgi ve sempati ile karşılaşıyor. Küba Haber Ajansı'nın 24 Nisan'da bildirdiğine göre, Nisan ayı sonunda, Santa Kruz'da bir göz kiliniğinin açılışı sırasında bir açıklama yapan Küba Dişişleri bakan yardımcısı Rafael Dausa, Kübalı doktor, hemşire ve teknisyenlerin Boilivya'nın 9 idari bölgesinde, 180 belediyede ücretsiz sağlık servisleri sağladığını açıklamıştı. Mucize Operasyonu (Operation Miracle), programının yürürlüğe girdiği Şubat ayından bugüne kadar 375.000 hasta tedavi edildi. Dausa, aynı dönemde 687 kişinin hayatının kurtarıldığını ve ücretsiz olarak 7,613 kişinin yeniden görmesinin sağlandığını söyledi.

Ocak ayında göreve başlayan Morales hükümeti Küba'nın yardımları ile başkent La Paz, ve Cochabamba, Santa Cruz, Sucre, Potosí, Copacabana şehirlerinde göz kilinikleri açmayı hedefliyor. Bu kiliniklerin birlikte yılda 100,000 kişiye operasyon kapasitesine sahip olacak. Ayrıca, 5,000 Bolivya'lı ya Küba'da ücretsiz olarak tıp eğiğtime görmeleri çin burs veriliyor.

Şu an da, 700 gönüllü Kübalı Bolivya'da ücretsiz sağlık servisleri sağlıyor. Bu 20 kırsal kiliniği de içeriyor. New York Times'da, 14 Mayıs'da yayınlanan, '' Yeni Talipler meydana Çıkarken ABD, Bolivyalıların Kalbini Kazanamaz'' başlıklı bir makalede, La Paz'ın 30 mil güneyinde bulunan El Palomar'da bir küçük işyeri sahibi olan Della Pacheco'nun,30, '' Bolivya'da doktprlara sahibiz ancak onlara bu bölgeye gellip çalışmak istemiyorlar. En azından şimdi kimsenin hatırlamadığı bölgeleri hatırlayan bir Başkanımız var'' dediği yazıldı.

Tıp Öğrencisi Enrique de la Cruz Times'a '' ABD Latin Amerika ve Bolivya yalnızca kendine bağımlı kıldı ve bu endişe vericidir. Venezuela ve Küba ile işbirliği ise muhteşem'' dedi.

Giderek popülaritesi artan bu programlar, Washington’un Bolivya'ya askeri personelin eğitimi ile Koka üretiminin engellemesi bahanesi altında ABD'nin bölgedeki askeri operasyonlarını geliştirmesini amaçlayan ''yardımı'' ile keskin bir zıtlık içindedir.

Morales ABD'nin başını çektiği '' Uyuşturucuya karşı savaş''dan çekileceğini ve petrol ve gaz sanayinde daha büyük oranda devlet kontrolu sağlanacağını ilan ederek iktidara geldi, 1 Mayıs'da ulusllaştırma kararını açıklandı. Şubat'ta Washington Bolivya'ya yapılan askeri yardımın yüzde 96 oranında azaltılarak, bu yıl, $1.7 milyondan $70,000 düşüreceğini açıkladı.

Okuma yazma programında çalışan gönüllülere danışmanlık yardımı Küba ve Venezuela'dan geliyor. Havana okuma yazma materyalleri ve 30,000 televizyon sağlıyor. İki yıl içinde 720,000 Bolivyalıya, İspanyolca ve yerli halkın dilleri olan Aymara, Quechua ve Guaraníce olarak okuma yazma öğretilecek.

83 yaşında ki Aymara kökenli Francisca Tarqui, Times'a '' İnanamıyorum, 83 yaşındayım ve şimdi okula gidiyorum. Her zaman okuma yazmayı öğrenmek istemiştim''dedi

Kaynak: The Militant

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: