latin amerikan haber yorum

Şili: Mapuche Siyasi Tutukluları Ölümle Karşı Karşıyalar

Posted by lahy 21/05/2006

Mapuche.jpg
Şili otoriteleri tarafından ‘’ terörist’’ olarak damgalanan Juan ve Jaime Marileo, Juan Carlos Huenulao ve siyasi eylemci Patricio Troncoso, haksız bir şekilde yargılanarak 10 yıldan fazla hapis cezasına çarptırılmalarını protesto için iki aydan fazla bir sure açlık grevindeler. Tutuklular halen hastahane'de tutuluyorlar ve ikisinin durumunun ağır olduğu bildiriliyor.

19 Mayıs'da bulundukları hastahaneden dışarıya bir duyuru yollayan açlık grevcileri suçsuz olmalarına rağmen cezalandırıldıklarını belirterek, hemen serbest bırakılmalarını talep ettiler ve Şili hükümetini bir kez daha Mapuche halkını kandırmakla suçladılar.

Mapuche kökenli siyasi mahkumların cezalandırılmalarının nedeni Şili’li mülti milyoner Eleodoro Matte’ye ait Santiago'nun 500 mil güneyinde bulunan çiftlik’de çıkan bir yangın. Açlık grevinde ki mahkumların mahkemeleri gerek Şilili İnsan Hakları savunucuları gerekse de, BM gözlemcisi Meksikalı Rodolfo Stavenhagen tarafından usulsüzlüklere ve adaletsizliğe sahip olarak nitelendi.

İlk duruşmalarda, yerel mahkeme yargılamalara konu olan olayı basit bir yangın olarak niteledi. Ancak, Hükümet ve büyük toprak sahiplerinin baskıları sonucu Anayasa mehkemesi yangın olayını, Pinochet döneminde çıkarılan yasalar altında ‘’ terörist bir eylem ‘ olarak niteledi. Şahitlerin kimlikleri gizlenirken, sanıkların mahkemenin her aşamasında suçsuz olduklarını belirtmeleri dikkate alınmadı.

20 Mayıs'da Santiago'da bir gösteri düzenleyen Mapuche temsilcileri açlık grevlerinin halen devam ettiğini duyurdu.

Mapuche halkı Şili’nin yerlileri. Bugünkü Şililerin çoğunluğu İspanyol sömürgeciler ile Mapuche halkının karıştığı bir soydan geliyor. Bu nedenle Şili kamuoyu Mapuche halkının verdiği toprak ve insan hakları mücadelesine sempati ile bakıyor. Gerek ekonomik, politik gerekse de kültürel haklarını savunmak için mücadele veren ve çoğunluğu Arjantin ve Şile'de yaşayan Mapuche halkı doğal kaynaklarının uluslalarası firmalar tarafından yağmalanması ve hükümetlerinin onların toprak ve mülkiyet haklarına saygı göstermemesi karşısında sürdürdükleri mücadaleyi daha etkin ve organize bir şekilde sürdürebilmek için diğer kıta ve ülkelerde ki demokratik güçlerden destek talep ediyorlar.

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: