latin amerikan haber yorum

Şehir Su Şebekelerinin Yeniden Ulusallaştırılması İçin Mücadele Sürüyor

Posted by lahy 22/05/2006

 

Arjantin'in Cordova şehrinde su şebekesinin yeniden ulusallaştırılması için yürütülen mücadele sürüyor. 1997 yılında özelleştirilerek Fransız Suez firmasına devr edilen şu şebekesinin yeniden ulusallaştırılması için Halk Komisyonu tarafından alınan kararın üzerinden bir yıldan fazla bir süre geçti.

Komisyon ısrarla su servisinin yeniden devletleştirilmesinin işçilerin ve kullanıcıların kontrolü altında gerçekleştirilmesini talep ediyor. Bu sonucu sağlamak için süren kampanyanın yeni eylem methodları denenerek sürdürülecek. Geçtiğimiz Cuma günü Suez firmasına karşı yapılan gösterilerde, Suez Cordova firmasının imzaladığı anlaşmaları ihlal ettiği bildirilerek, şirketin mal varlığına derhal el konulması istendi. ''Su hakkımız'' sloganı altında birleşen göstericiler Sues firmasına karşı harekete geçmeyen otoriteleri de protesto ettiler.

Gerek Arjantin gerekse de Latin Amerika'nın diğer ülkelerinde 1980'li yıllardan başlayarak sürdürülen neo liberal özelleştirme kampanyaları sonucu su, gaz, elektrik ve telefon gibi kamu servisleri özelleştirme adı altında çokuluslu tekellere satıldı. Arjantin'de gerçekleştirilen özelleştirmeler sonucu tüketiciler eskisinden iki-üç misli fiyatlar ödemek zorunda kalırken, servislerin özelleştirmesi sırasında yatırım yapacaklarını taahhüt eden çokuluslu firmalar bu taahhütlerini yerine getirmediler. Bu nedenle sosyal hareketlerin günümüzdeki taleplerinden biri kamuya ait kaynakların yeniden devletleştirilerek, işçiler ve kullanıcıların aktif bir şekilde katılımı ile işletilmesidir.

Su kaynaklarının ulusallaştırılması konusunda verilen mücadele, 2000 yılında, ilk defa Bolivya'nın Cochabamba şehrinde zafer ile sonuçlandı. 1999 yılında şehir su servisini satın alan ABD'nin Bechtel firmasına bağlı bir şirket olan Aguas del Tunari'ye karşı yürütülen kampanyalar sonucu Cochabamba Su şebekesi yeniden kamuya devir edildi. Bolivya'nın El Alto şehrinde su şebekesinin ulusallaştırılması için yürütülen kampanya ise halen sürüyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: