latin amerikan haber yorum

MST (Topraksızlar Hareketi), Brezilya’da Toprak İşgalleri ve Kitle Eylemlerini Artırıyor

Posted by lahy 24/05/2006

mst.jpg

MST (Topraksızlar Hareketi), 22.05.06 tarihinden itibaren Brezilya çapında toprak işgalleri ve kitle eylemleri başlattı. Pernambuco ve Ceará'da, INCRA (Tarım Reformu için Ulusal Enstitü) Ofis Merkezini işgal ettiler. Sergipe'de otoyolları işgal edilirken, Rio Grande Do Sul'da 3.000 kişi yürüyüş yaptı. 450 aile'de Başkent Brasilia'da Bank of Brazil binasını işgal etti. Bu gösteriler öncesinde MST, Brezilya toplumunun dikkatini toprak sorununa çekmek amacıyla 17 gün süren onbinlerce kişinin katıldığı bir yürüyüş düzenlemişti.

MST, Mayıs 2005'de hükümet ile yapılan toprak dağıtımı ve küçük çiftcilerin borçları ile ilgili ile ilgili 7 maddelik anlaşmanın uygulanmasını talep ediyor. Lula Hükümeti görüşmeler sırasında olumlu bir tutum almasına rağmen pratikte alınan sonuçlar son derece yetersiz.

MST ve PT

Yıllar süren mücadeleler sonrasında 350.000 ailenin toprak verilerek yerleşmesini sağlayan MST, İşçi Partisi (PT), lideri Luis Inacio De Silva(Lula)'nın iktidara geldiği dönemde PT'nin toprak reformunu hızlandıracağı yanılsamasına kapılarak Lula'yı destekledi.

2002 yılında seçim kampanyası sırasında Lula, orta sınıfları ürkütmemek bahanesi ile MST'den bütün kitle eylemlerini durdurmasını istedi. Lula'nın bu önerisini kabul eden MST liderliği uzun yıllara dayanan bağımsız kitle eylemleri pratiklerine rağmen bu tuzağa düştü ve Lula'nın sağ partilerle yaptığı ittifaklara ve açık bir şekilde neo liberal politikalar izleyeceğini ilan etmesiine rağmen PT'yi seçimlerde destekledi.

Lula iktidara gelince neoliberal politikaları uyguladığı için halktan af dileyip Toprak reformu konusunda hiç bir adım atmadı, ancak MST liderliği umutla Lula'nın sola doğru bir dönüş yaparak vaatlerini yerine getirmesini bekledi. Tabanında ki onbinlerce üyesinin baskıları ile karşılaşan MST, 2003 yılında sınırlı da olsa eylemlerini sürdürdü, ancak Lula düşmanca katı bir tavır alarak toprak işgalcilerine tahammül etmeyeceğini duyurdu. MST liderliği 2003 yılında tabanda ki eylemcilerin Lula ve PT'den umut keserek bağımsız eylemlere ve sosyal hareketlein örgütlenmesini talep etmelerine rağmen MST liderliği eleştirel destek politikasına devam etti. 2004 yılında Lula ve hükümetinin neoliberal uygulamalarına karşı muhalefet eden 3 milletvekili ve bir senatör'ün PT'den ihraç edilmelerinin ardından giriştikleri yeni bir sol muhalefet örgütleme girişimleri sırasında MST liderliği pasif bir tutum alarak, gelişmeleri izlemekle yetindi. Ancak, Nisan,Mayıs 2004 tarihinde, Lula hükümeti ile bağları koparacaklarının ilk işaretlerini büyük çaplı toprak işgallerine girişerek verdiler. Toprak işgalleri sırasında 400 banker, büyük toprak sahipleri ve İşadamları ile Çin'i ziyaret eden Lula ise Çin hükümeti ile büyük tarım projelerinin görüşmelerini yapıyordu.

Lula rejiminin ikinci yılında hükümetin tercihini büyük tarım devlerinden yaptığı açık idi. MST eylemcileri polis takibatına uğrar, paramilitari güçler tarafından öldürülürken Lula rejimi topraksızlara karşı işlenen suç ve cinayetleri adli vakalar olarak niteleyerek federal düzeyde tedbirler almaktan kaçındı. Büyük firmaların ihracat amaçlı yatırımları desteklenirken, küçük işletmelere hiç bir destek verilmediği gibi, yol kenarlarında plastik çadırlar içinde yaşayan topraksızlara herhangi bir sosyal yardımda da bulunulmadı.

Lula rejimi 2004 yılında 115.000 topraksız aileye toprak dağıtılacağını duyurdu ancak yıl sonunda toprak dağıtılan aile sayısı yalnızca 7.000 idi. 2003 yılında ise 230.000 aıleye toprak vaat edildi ancak 21.000 aileye toprak dağıtıdı. Lula'nın sayıları 24 milyonu bulan topraksızları sahte vaatlerle kandırması ve neoliberal Cardoso rejimi altında dağıtılan toprak oranının daha fazla olması gerçeği karşısında 2004 yılında eylemlerini hızlandıran MST, Lula rejiminden bağımsızlaştı ve faaliyetlerini artırarak sürdürüyor.

Kaynak: James Petras, Social Movements and State Power ve

Brasıl Indymedia

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: