latin amerikan haber yorum

Kadın Tutukluların Mektubu:Eğer ellerimiz burada, hapishanede bir şey yapamazsa sözlerimiz yapacaktır

Posted by lahy 27/05/2006

atenca.jpg

Meksika’nın San Salvador Atenco kasabasına, 4 Mayıs günü, 3.500 fazla polis ve güvenlik görevlisi tarafından yapılan saldırı ve sonrasında tutuklanan 217 kişinin serbest bırakılması için kampanya sürüyor Tutuklular gördükleri kötü muameleyi protesto için açlık grevine giderken, 19 Mayıs'da 22 ülkenin 45 şehrinde Atenco halkı ile dayanışma için gösteriler düzenlendi. Gösteriler EZLN (Zapatista Ulusal Kurtuluş Ordusu)'nun çağrısı üzerine düzenlendi. 28 Mayıs'da gerek Meksika gerekse de uluslararası düzeyde gösteriler düzenlenecek. Protestoların Meksika konsoloslukları ve WalMart süper marketleri önünde düzenlenmesi isteniyor.

Tutuklu kadınlar aşağıdaki mektubu dışariya ulaştırdı:

Mayıs'ın 3 ve 4'ünden beri tutuklu bulunan siyasi tutuklular, kadınlar, kır ve şehir işçileri, ev kadınları ve öğrenciler olarak hapishane cezaları ile yüz yüze kalmamamızı protesto ediyoruz. Biz sadece aşağılanıp, kötü muamele görmedik, işkence, cinsel taciz ve tecavüze uğradık —ve şimdi mahkumlar, sabıkalılarız.

Yalnızca mücadele içinde bulunan insanlar olarak değil kadın olarak çok özel bir şekilde baskıları yaşadık. Çünkü erkekleri daha fazla döverken bizlere cinsel saldırılarda bulunup, tecavüz ettiler. Baskının her türlüsünü çektik. Tutuklanmamız sırasında hakaretler ile başladılar: “ Sen bir orospusun, Kahrolası Orospu, sana hak ettiğin gibi, bir orospu gibi tecavüz edeceğiz!” Ancak, bize fiziksel olarak saldırmak bile onları tatmin etmedi; bazılarımızı ölüm ve kayıp etmekle tehdit ettiler. Ailelerimiz hakkında bilgi amak için bize işkençe ettiler, onları da öldürecekleri tehditinde bulundular.

Cinsel taciz ve tecavüz'ün kirini hiç bir şey üzerimizden atamaz. Her tarafımıza dokundular, saçlarımızı çektiler, tekme attılar, sopa, jop ve kalkanlarla güğüslerimize, sırtımıza, cinsel organlarımıza vurdular. Bizi tehdit ederken göğüslerimizi kulaklarımızı, dudaklarımızı, dilimizi ısırdılar. Parmaklar ve cisimlerle tecavüze uğradık. Onlar kadın olduğumuz için bizi aşağılarken bazılarımızı oral seks yapmaya zorladılar.

Çektiğimiz bütün acıların sonunda, şimdi de tıbbi ihmal kurbanlarıyız. Bazılarımızın geldiğimiiz günden beri açık yaraları vardı; bazılarımızın rahimlerinden akıntı geliyor ve bazılarımız aldığımız yaralardan dolayı otumaktan bile aciziz.

Bütün bunlara rağmen biz halen açlık grevindeyiz çünkü bu mücadele bir adım bile geri adım atmayacağız. Çünkü biz herkes için adalet istiyoruz. Çünkü hapiste bile olsak mücadeleye devam etmemiz gerekiyor. Şimdi yapacağımız da budur: Bu mücadele içinde hep ayaklarımızın üzerinde durduk ve duracağız

Halk, sesin yükselsin! Bu sağırlıktan adalet doğması için ne gerekiyorsa onu yap!

Aklını ve duyarlılığını daha iyi kullan! Eğer ellerimiz burada, hapishanede bir şey yapamazsa sözlerimiz yapacaktır. Bize özgürlüğümüzü verin! Adaletin yerine geldiğini göreceğiz Uğradığımız fiziksel, cinsel ve ruhsal kötü muamelelerin ve tecavüzlerin hesabı verilecektir! Hiç kimse hepimizin çekmek zorunda kaldığı acılar karşısında sessiz kalmamalıdır.

Siyasi Tutuklulara Özgürlük!

Saygılarımızla,

Kadın Siyasi Tutuklular

Reklamlar

Bir Yanıt to “Kadın Tutukluların Mektubu:Eğer ellerimiz burada, hapishanede bir şey yapamazsa sözlerimiz yapacaktır”

  1. merve said

    ben fazla beğenmedim daha güzel olabilirdi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: