latin amerikan haber yorum

H.Chavez ve Evo Morales Hükümetleri İşbirliği ve Dayanışmayı Geliştiriyor

Posted by lahy 28/05/2006

chamorales.jpg

 

George W. Bush, geçen hafta, Venezuella ve Bolivya hükümetlerini hedef alan sert bir konuşma yaparak, ‘’ sözü edilen bu ülkelerde demokrasinin erozyona uğramasından korktuğunu ‘’ söyleyerek, “ Dünyamızın bu parçasına mülkiyet haklarına ve insan haklarına her ülkenin saygı duymasının zorunlu olduğunu’’ belirtmişti.

ABD, açık bir şekilde Hugo Chavez’i 2002 yılında bir askeri darbe ile devirmek istemiş ancak bunu başaramamıştı. ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfıeld’de Chavez’in seçimlerle işbaşına gelmesinin bir şey ifade etmediğini, çünkü Hitler’in de iktidara seçimlerle geldiğini iddia etmişti. Bu yüzden Bush’un yukardaki sözlerine şaşırmamak lazım ancak, yalnızca 4 aydır hükümet koltuğunda oturan Evo Morales’in hedef alınması bir çok gözlemciyi şaşırttı. Geçen dört ay içinde Morales hükümeti anti demokratik olarak nitelenebilecek hiç bir adım atmazken devlet yapısının demokratikleşmesi ve marjinal sektörler olarak tanımladıkları yerli halklar ve emekçilerin yönetime katılması için reformları tartışmaya açtı. Nitekim Bolivya Dişişleri Bakanı David Choquehuanca " Bütün dünya’nın bildiği gibi katılımcı bir demokrasi yaratmaya çalışıyoruz. ABD’nin nasıl olupta demokrasinin eriyip gitmesinden söz ettiğini anlamıyorum‘’ dedi.

Bush’un konuşmasında ki ‘’ mülkiyet haklarına saygı’’ çağrısına bakınca ABD Başkanının neden Chavez ve Morales’I hedef altığını anlamak mümkün. Bolivya ve Venezuela hükümetleri petrol ve gaz gibi doğal kaynaklar üzerindeki kontrollarını artırır, ulusallaştırma yolunda mütevazi adımlar atarken, ABD’nin Latin Amerika’yı serbest bir ticaret bölgesine dönüştürmesine de karşı çıkıyorlar. ABD bölgede ki hegemonyasını tehdit eden bu türden girişimlere tahammül göstermiyor.

26 Mayıs’da Bolivya’yı ziyaret eden Hugo Chavez, Küba Başkan yardımcısı Carlos Lage ile birlikte halkı toplantılara katılarak geliştirdikleri işbirliğinden örnekler verdi. 20 km’den fazla açık bir jip içinde seyahat eden liderlere halk sevgi gösterilerinde bulundu.

Hugo Chavez, kolonyalizme karşı direnen Bolivya’nın yerli liderleri Tupak Katari, Simon Bolivar, Sucre, ve Santa Cruz’u hatırlatarak Latin Amerika ülkelerinin entegrasyonunu savundu.

Hugo Chavez, ayrıca, ABD Başkanı George Bush'un, Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales'i devirmek için 'yeşil ışık yaktığını' söyledi. Chavez, Bolivyalıları bir darbe girişimi olması halinde sokaklara çıkıp savaşmaya çağırdı.

Bush’un konuşmasını gündeme getiren Hugo Chavez, ABD Başkanı Bush'a demokrasinin her iki ülkede de yeniden doğduğunu anlatmak gerektiğini söyledi. Chavez, "bunu ABD'nin dayattığı yasalar yerine kendi yasalarımızla yapıyoruz" diye konuştu.

Bolivya, kısa süre önce ABD önderliğindeki ticaret anlaşmalarına alternatif olarak Venezuella önderliğinde kurulan ALBA Anlaşması'na katılmıştı. Bugüne kadar Bolivya'ya sosyal programların karşılanması ve yatırımlar yapılması için 100 milyon dolardan fazla yardım sağlayan Chavez, bu gezisinde de Bolivya ile birlikte enerji kaynaklarını geliştirmek için ortak yatırımlar yapacaklarını açıkladı. Yatırım anlaşması önemli çünkü ulusallaştırma karşıtları yalnızca çok uluslu tekellerin yatırım yapacak kaynak ve teknik bilgiye sahip olduğunu, Bolivya hükümetinin tek başına hidrokarbon kaynaklarını işletemeyeceğini iddia ediyordu. Ayrıca, Venezuella Arjantin ve Ekuador örneklerinde yaptığı gibi Bolivya’nın dış borcunun 100 milyon dolarlık bölümünü düşük faizle üstlenecek. İmzalanan on ikiden fazla anlaşmanın içinde Bolivya’da üç asfalt fabrikası açılması ve Bolivyalı çiftçilere 24 milyon dolar kredi sağlanması da var.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: