latin amerikan haber yorum

Kolombiya Seçimlerinde Sol’un Başarısı

Posted by lahy 29/05/2006

BOGOTÁ: Kolombiya'da dün yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerini halen bu görevi yürüten Alvaro Uribe kazandı.

Gaviria.jpg

Adaylığını koyabilmek için anayasayı değiştiren ilk Devlet Başkanı olan Alvoro Uribe oyların yüzde 62'sini alarak yeniden göreve seçildi. Kendisini en yakından takip eden sol kanat senatör Carlos Gaviria'nın oy oranının ise yüzde 22 seviyesinde kaldığı belirtildi.

Onlarca yıldır neredeyse seçim sürecinden dışlanan sol kanat adayının yüzde 20’den fazla oy alması başarı olarak nitelendi. Geleneksel olarak, Kolombiya’da ki iki parti sistemi seçmenlere sağcı Konservative Parti ve merkezci Liberal Parti arasında bir secim şansı veriyordu, ancak her iki parti arasında ciddi bir farkılılık yoktur.

1948 yılından beri sol’un önemli adaylarının tümü seçim gününden önce öldürülmüştü. Jorge Eliécar Gaitán’ın 1948 yılında öldürülmesi halen sürmekte olan sivil savaşın başlangıcı olarak görülüyor. Yapılan barış görüşmeleri sonucu 1980 ortalarında kurulan Yurtsever Birlik listesine ait binlerce aday ve eylemci, 10 yıllık bir süre içinde sağcı çeteler tarafından öldürülmüştü.

4 yıl önce bağımsız bir aday olarak seçimleri kazanan Álvaro Uribe gerek sağ paramilitari gruplar gerekse de ülkenin uyuşturucu baronları ile ilişkileri ile tanınıyor. 4 yıl önceki seçimlerde Sol’un adayı Luis Garzon oyların yüzde altısını (680.000 oy) almıştı. Günümüz Bolivya’sında uyuşturucu konusunda reform yapılmasını talep eden, ekinlerin ilaçlanarak yok edilmesine ve sosyal hareketler ve gerilla hareketlerine karşı sürdürülen topyekün savaşa ve ABD ile serbest ticaret anlaşmasına karşı olan Carlos Gaviria’nın yüzde 22 oranında oy alması başarı olarak niteleniyor.

Seçim sonrasında bir açıklama yapan Gaviria alınan 2.500.000 oyun sol için bir zafer anlamına geldiğini ve güçlü bir muhalefet örgütleyeceklerini söyledi.

Resim: Carlos Gaviria

 
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: