latin amerikan haber yorum

Komutan Markos: Siyasi Tutukluların Özgürlüklerine Kavuşması İçin Mücadele Büyüyeyerek Sürecektir.

Posted by lahy 30/05/2006

Foto

Atenco-Politik Tutukluların Bırakılması İçin gösteri Photo: Roberto G. Ortiz

28 Mayıs: 4 Mayıs'da San Salvador Atenco'ya yapılan polis saldırısı sırasında tutuklananların serbest bırakılması için binlerce kişi toplanarak cinsel taciz ve tecavüze uğrayan kadın tutukluların haklarını savunarak, suçluların cezalandırılmasını talep etti. Politik tutukluların bırakılması için ulusal yürüyüş 13 saat sürdü. Yürüyüş Politik Tutukluların Özgürlüğü için Kampanya örgütü tarafından düzenlendi ve Zapatistaların organize ettiği ''Diğer Kampanya'' ya bağlı grup ve üyeler, ''Korkusuz Kadınlar'' gibi kadın örgütleri, öğrenci örgütleri ve '' Toprağın Savunusu için Birleşik Şehirler Cephesi (FPDT)'' gibi yerli hareketleri tarafından desteklendi.

Saldırıya uğrayan Atenco halkı ve gözaltından bırakılan 181 kişi gözaltında giydikleri mavi üniformaları giyerek yürüyüşe öncülük etti. Yürüyüş sonunda üniformalar yakıldı.

Zapatistaların Lideri Markos, “ Bugün Meksika'da ve Dünya'da başlayan bu yeni kitle hareketlenmesi herkesin ve siyasi tutukluların özgürlüklerine kavuşması için atılmış bir adımdır. Her yerde bu hareket büyüyecek ve bir çok sivil ve barışçıl platformda filizlenecektir. Büyük Medya kuruluşları görmezlikten geliyor ancak bizim heryerde ve her zaman bu ihlalleri ve adaletsizliği mahkum etmemiz gerekiyor'' dedi

Serbest bırakıldıkları Santiaguito cezaevinin önünden geçerken kadınlar kızgınlık içinde polis memurlarına ''Katiller, Tecavüzcüler'' diye bağırdılar. Hapishanenin önünde açlık grevine başlayan Korkusuz Kadınlar grubundan Ofelia Medina, tutukluları desteklemek için hapishanenin önünde 48 saat uyumadan açlık grevinde bulunacağını söyledi ve başkalarını da aynı şekilde protestolar düzenlemeye çağırdı.

Tutuklanan Sosyal hareket liderlerinden Ignacio Del Valley'in karısı bir konuşma yaptı: “ Meksikalılardan Atenco halkı için dayanışma istiyoruz. Taleplerimizim sesi daha iyi dinlenmeli ve metanetle çektiğimiz acılar son bulmalıdır. Hergün karşı karşı kaldığımız adaletsizliklere karşı direnmek için kızgınlıklar bir çözüme doğru kanalize edilmeli ve korku yenilerek cesarete dönüşmelidir'' dedi.

Saklanan Toprağın Savunusu için Cephe liderlerinden America Del Valley'in konuşması da kasetten yürüyüşçülere dinledildi. Del Valley, ''Meksika'da hiç kimse polisin halka hizmet ettiğini söyleyemez'' diyerek seçim sisteminin bir dolandırcılık olduğunu ve bu sistem içinde temsil edildiklerini hissetmediklerini ifade etti.

Kaynak:La Jornada

Telesur, Atenco’da Saklanan Toprağın Savunusu Cephe Lideri ile Görüştü.

Kadın Tutukluların Mektubu:Eğer ellerimiz burada, hapishanede bir şey yapamazsa sözlerimiz yapacaktır

Meksika, Atenco Kasabasında Yerli Halka Karşı Uygulanan Polis Vahşeti ile Sarsıldı

 
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: