latin amerikan haber yorum

Brezilyalı Sosyal Hareketler Morales’in Ulusallaştırma Kararını Destekliyor

Posted by lahy 01/06/2006

Edla Lula – Agência Brasil

Brasília – Brezilyalı Sosyal hareketelerin temsilcileri ortak bir bildiri yayınlayarak Evo Morales hükümeti'nin aldığı ülkesinin petrol ve gaz kaynaklarını ulusallaştırma kararını desteklediklerini açıkladı. Morales hükümetinin aldığı uluslalaştırma karari Brezilya dahil bölgedeki hükümetler tarafından süprizle karşılanmıştı.

'' Bolivya kaynakları üzerinde egemenlik hakkına sahiptir'' başlıklı bildiri, Bolivya halkının kendi kaynaklarını kontrol haklarını vurguluyor, Toprak ve kırsal Komisyon (CPTO), Devletten Bağımsız Örgütler Derneği(ABONG), İnsanların Entegrasyonu İçin Brezilya Şebekesi(PACS) ve Petrobras'ın Rio de Janeiro'da mühendis ve teknik adamlarını temsil eden örgütünde içinde bulunduğu hareketler yayınladıkları metinde '' Egemenlik haklarını tartışmak değil saygı duymak gerekir '' dedi.

Sosyal hareketlerin temsilcileri '' Bolivya halkının 500 yıl sömürgeci ve emperyal iktidarların kaynaklarını yağmalamasının acısını çektiğini'' belirtterek, ülkenin mineral kaynaklarını tüketen Avrupali ülekelerin savaşları finanse ederek, yerel yoksulluğu körüklediğini bildirdi.

Bildiri ayrıca Brezilya'nın Morales'in kararını desteklemesi çağrısında bulunuyor.. " Brezilya'dan yarım asır sonra Bolivya enerji kaynaklarını ulusallaştırıyor. Kendimizin meşru hakkımız gördüğümüz ve en büyük devlet kuruluşumuz olan Petrobras'ın doğmasına yol açan bir hakkı niçin kardeş bir ülkeye tanımayalım?'' sorusu soruluyor.

Eylemciler metinin başka bir bölümünde, Morales'in tavrının seçim sırasında verdiği bir sözü yerine getirmek olarak görülmesi gerektiğini ve '' Brezilya'da bir grup tutucu politikacının saldırıya geçerek,'' Brezilya hükümetinin sert bir tavır almasını istedikleri ve bunun büyük iktidarların çıkarlarını yansıttığını belirtiliyorlar.

"Bir devlet kuruluşu olan ancak bugün hisselelrinin yüzde 60'ı – hissedarların yüzde 49'u ABD ve yüzde 11'i Brezilya vatandaşıdır – ABD'de ki hisse sahipleri tarafından kontrol edilen Petrobras'ın çıkarları tehlikededir,'' deniyor.

 
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: