latin amerikan haber yorum

Morales: 5 yıl İçinde 40 yıl İçinde Dağıtılan Toprakların 4 Katı Dağıtılacak

Posted by lahy 01/06/2006

Evo Morales, günümüzde ki adaletsiz sistemi düzeltmek için uygulamaya sokulan ''Toprak reformu'' ile önümüzdeki 5 yıl içinde 20 milyon hektar toprak dağıtacaklarını açıkladı. dağıtılacalk toprakların büyük kısmı Santa Cruz, Beni ve La Paz bölgelerinde bulunuyor.

mstbo.jpg

Bolivya toprakların büyük bir kısmı şirket ve toprak sahiplerinin kontrolu altındadır. Bolivya topraklarının yüzde 90'ı, 50.000 aile tarafından işletiliyor, bunun bir sonucu olarak milyonlarca Bolivyalı yoksulluk içinde yaşıyor. Topraksız halkın hemen hemen tamamı Bolivya da çoğunluğu oluşturan yerli kökenli Aymara, Quetec ve Guarani uluslarından geldiği için toprak reformu özel bir öneme sahip. Sömürgeciliğin sonucu ve mirası olan oligarşik sistemin aşılması için köktenci bir toprak reformunun yapılması zorunlu kabul ediliyor.

Evo Morales, toprak reformunun günümüzdeki adaletsiz toprak dağılımını temelden değiştirmeyi hedeflediğini söylüyor. Topraklar topraksız yerli kasabalarına, çitcilere ve küçük üreticilere dağıtılacak. Morales, hükümetin önümüzde ki 5 yıl içinde son 40 yılda dağıtılan toprakların 4 katını dağıtacağını açıkladı. İşlenmeyen ya da ekonomik olarak gerektiği gibi faydalanılmayan toprakların dağıtımı hedefleniyor. Toprak sahipleirnin vergi ödeyerek işletmedikleri toprakları muhafaza etmeleri engelleniyor.
Toprak İşleri Bakan yardımcısı Alexander Almaraz “Egemenlik ve Saygınlığı yerli halka veriyoruz'' dedi. Toprak reformu toprağın komünütaryen ve kollektif dağıtım ve işlenmesini sağlayacak.

Hükümetin görüşme ve işbirliği çağrılarına kulak asmayan Ulusal Tarım Konferderasyonu ise bir toplantı yaparak 'kendi kendilerini' ve topraklarını savunmak için silahlı paramiliteri birlikler kuracaklarını açıkladı. Zengin çitciler solcu olarak niteledikleri Morales hükümetinin topraklarını alarak fakirlere dağıtacağını ve bu yolla da ülkenin ekonomisini tahrip edeceğini iddia ediyorlar.

Sosyal hareketlerle Koordinasyon Bakanı Alfredo Rada şiddete başvuran toprak sahiplerini antidemokratik olmakla suçladı ve adi suçlu olarak niteledi. Rada şiddete başvurmaları için bir gerek olmadığını çünkü hükümetin toprak sahiplerinin yasal haklarına saygı gösterdiğini ve işgal eylemlerinin engelleneceğini söyledi.

Evo Morales tehditlere boyun eğmeyeceklerini belirterek, kurulacak silahlı paramilitari grupları yasadışı ilan etti.

Ülkenin doğal kaynakları ve topraklarını kontrol eden Santa Kruz, Beni ve Pando'da üstlenen egemen kesimlerin iç savaş tehditinde bulunmaları sosyal hareketlerin tepkisini çekti. Yeni sömürgeciliğin temsilcileri olarak adlandırılan bu kesimlerin seçim sonuçlarına ve halkın taleplerine saygı göstermeleri talep ediliyor.
Daha önce bu konuda yayınlanan haberi okumak için aşağıdaki linke tıklayınız:

Bolivya’da Toprak Reformu Yürürlüğe Giriyor

 
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: