latin amerikan haber yorum

Şili Devlet Başkanı Bachelet Öğrencilere Karşı Polis Şiddetini Kınadı

Posted by lahy 01/06/2006

chilestu.jpg
Şili Devlet başkanı Bachelet, Pazartesi günü polis kuvvetlerinin gösteri yapan lise öğrencilerine karşı kullandığı şiddetin kendisini şok ettiğini belirterek, Ulusal Polis şefi(Jandarma) Albay Osvaldo Jara'yı görevden aldı.

Öğrencilerin taleplerini '' meşru ve haklı'' olarak niteleyen M.Bachelet Gazeteciler Birliği Başkanı Alejandro Guillier ile yaptığı bir toplantının sonunda olayları izleyen gazetecilere kızgınlığını açıkladı.

Bachelet, “ Tasvip edilmez bir şiddet ve kötü muamele ile karşılaşan gazetecilere, fotografçılara ve öğrencilere yapılanları kınıyorum…. Jandarmanın görevi kamu düzenini ve halkın emniyetini korumaktır ancak hiç şüphe yok ki bunu yasalara ve haklara saygılı bir şekilde yapmak zorundadırlar'' dedi.

Bachelet, ayrıca '' 15,16,17 yaşındaki gençler demokratik haklarını kullanıyorlar. Onlar haklarının farkındalar'' dedi.

Salı günü öğrenci liderleri ile görüşen Eğitim Bakanı Zilic öğrencilerden üniversite giriş harcı alınmayacağını ve fakir öğrencilere parasız seyahat hakkı verileceğini ve parasız olarak dağıtılan öğlen yemeklerinin yüzde 50 artırılacağını söyledi.

Öğrenciler üniversite giriş harcının yalnızca ilk defa imtihanlara girenlerden değil daha önce başarısız olanlardan da alınmamasını, parasız seyahat hakkının bütün yıl boyunca ve zaman sınırlaması olmadan genişletilmesini talep ediyorlar. Şu anda öğrenciler sadece okula gidip gelirken günde iki kere parasız seyahat hakkına sahipler. Öğrencilerin en önemli talebi ise devlet desteği alan özel okullara imkan tanıyan Pinochet Dönemi Eğitim yasasının iptal edilerek bütün okulların kamulaştırılması ve eşit koşullarda eğitim sağlanması teşkil ediyor.

Bachelet'in küçük kızınında aralarında bulunduğu 100'den fazla özel okulun öğrencileri de eylemlere katıldılar. Öğrenciler Birleşik Bir Öğrenci Cephesi kurmak üzere harekete geçtiler. Özel okullardan birine asılan pankartlarda '' Eğitim bir haktır, imtiyaz değil' yazısı okunuyordu.

Öte yandan bir açıklama yapan öğrenci temsilcileri, eylemlerinin süresiz olarak devam edeceğini, hükümet taleplerini kabul etmediği takdirde 5 Haziran'da yeniden okul işgalleri ve dersleri boykot eylemlerini sürdüreceklerini duyurdu.

Radikal Gazetesinin bu konuda bugün yayınlanan haberi aşağıdadır:

Hükümetten geri adım: Çocuklar Şili'yi salladı

Hükümetten geri adım: Çocuklar Şili'yi salladı
Şenlik havasında geçen eylemde bir grup polise saldırınca 400 kişi gözaltına alındı. FOTOĞRAF: REUTERS

Şili'de 600 bin liseli öğrencinin Pinochet'den kalma eğitim yasasına isyanı sonuç verdi. Okul işgalleri Santiago'da dev gösteriye dönüşünce Bachelet hükümeti öğrencilerle masaya oturdu

01/06/2006

SANTİAGO – Latin Amerika'nın görece refahın hüküm sürdüğü ülkelerinden Şili'de, ortaöğretim öğrencileri gri-mavi üniformalarıyla iki haftadır ülke gündeminin zirvesine oturarak, martta işbaşı yapan solcu Başkan Michelle Bachelet'ye ilk ciddi sınavını verdiriyor.
Eski diktatör Augusto Pinochet döneminden kalma eğitim yasasının reforme edilmesi, yeni müfredat hazırlanması, eğitimde eşitliğin sağlanması, bazı hizmetlerin bedava olmasını isteyen öğrenciler, okul işgalleriyle başlayan eylemlerini önceki gün başkent Santiago'daki büyük gösteriye taşıdı. 600 bine yakın öğrencinin eylemleri, dün Eğitim Bakanlığı'nın geri adım atarak iyi örgütlenmiş öğrencilerin liderleriyle görüşmeyi kabul etmesiyle sonuçlandı.

Kışkırtıcılar şiddet yarattı ama…
Devlet okullarının tümünde, hatta Bachelet'nin en küçük kızının da arkadaşlarına katılarak boykot gözcülüğü yaptığı elit okullarda da yapılan boykot, önceki gün 15 yaşlarındaki gençlerin başkent sokaklarını şenlendirmesine sahne oldu. Ellerinde sıralarla sokaklarda danslar eden öğrencilerin barışçı eylemi daha sonra bir grubun polise saldırısı yüzünden çatışmaya dönüştü. Öğrenciler, bu kişilerin aralarına karışmış provokatörler olduğunu söylerken, polisin göz yaşartıcı gaz ve tazyikli su kullandığı eylemcilerden 400'ü gözaltına alındı. Aralarında iki polis ve üç gazetecinin de bulunduğu 12 kişinin yaralandığı kaydedildi.
Ancak bu şiddet, öğrencilerin taleplerini gölgeleyemedi. Devlet okullarının çoğu öğrencilerin işgali altında. Diğer arkadaşları başkentin orta halli semtlerinden Puente Alto'daki Artura Prat adlı okuldaki işgali sürdürürken, 25 arkadaşıyla Santiago'nun merkezindeki gösteriye katılan 15 yaşındaki Bernardo Ferrada, polisin göz yaşartıcı gazı yüzünden gözlerini güçlükle açmaya çalışırken, hükümetten "Biz okullarımız için gösteri yapıyoruz. Tuvaletler tiksinti uyandırıcı. Soyunma odalarında duş dahi alamazsınız. Ve onlar hiç bir şey yapmak istemiyorlar" diye yakınıyordu. Bu yakınmalara öğretmenler ve boykotçu çocuklarına yiyecek taşıyan ebeveynler de katılırken, Bachelet de öğrencilere sempatisini dile getiriyor.

Eğitimde büyük eşitsizlik var
Nitekim Eğitim Bakanı Martin Ziliç, dün gösterinin ardından öğrenci liderleriyle görüşmeyi kabul edip sorunlara çözüm getirme sözü verdi. Öğrencilerin en başta gelen talebi, Pinochet'nin 1990'da iktidarı bırakmadan bir gün önce çıkardığı eğitim yasasının değiştirilmesi. Yasa, eğitimi yerel yönetimlere bıraktığı için zengin ve yoksul bölgelerdeki eğitim düzeyleri arasında büyük eşitsizlik var. Şili'deki en yoksul okul, her ay öğrenci başına 73 dolar harcarken, zengin okullarda bu miktar 385 doları buluyor. Öğrenciler ayrıca öğretmen açığına çözüm bulunması, kapı ve pencereleri kırık okul binalarının iyileştirilmesi, ulaşım hizmetleri ve sınavlar için 40 dolarlık ücretin kaldırılmasını talep ediyor. (ap, bbc, cnn)

Şili’de Yüzbinlerce Lise Öğrencisi Sokaklara Döküldü


 
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: