latin amerikan haber yorum

Bolivyalı Sanayiciler Morales’i Suçladı

Posted by lahy 02/06/2006

Bolivyalı sanayiciler Cuma günü bir açıklama yaparak Evo Morales’in ülkeyi ‘’yanlış bir yola sürüklediğini’’ ve ‘’ Küba ve Venezüella ile bağımlılık yaratan ilişkilere girdiğini ‘’ iddia etti.

Evo Morales

Sanayiciler Morales’i dünya’ da hakim ekonomik modelin tersine bir model seçerek Bolivya’yı çıkmaz bir yola sokmakla ve tutarlı bir ekonomik modele sahip olmamakla suçluyorlar.

Sanayicilere gore, hidrokarbonların ulusallaştırılması, toprak reformu ve madenlerle ilgili alınan tedbirler ülkede iş imkanları yaratılmasının önüne geçiyor.

Sanayicilerin bildirisi Santa Kruz dışında ki sekiz Sanayiciler Odası tarafından imzalandı. Santa Kruz’da üstlenen sanayicilerin Morales hükümetine karşı daha düşmanca bir pozisyona sahip oldukları biliniyor.

Sanayicilerin suçlamalarına cevap veren Sosyal Hareketlerle Koordinasyon Bakan Yardımcısı Alfredo Rada, Küba ve Venezüella ile ilişkileri eleştiren sanayicilerin hiç bir zaman ABD’nin Bolivya ekonomik ve politik hayatına karışmasını eleştirmediğini belirterek, yıllarca ülkede üstlenen IMF danışmalarının varlığını hatırlattı.

Bazı gözlemcilerin tahminlerinin tersine  Morales'in Devlet Başkanı seçilmesinin ardından Bolivya'da sınıflar arası kutuplaşma yerini sınıflar arası uzlaşmaya bırakmadı. Morales hükümetinin ilk dört ayındaki oldukça dikkatli adımları ve ulusallaştırma ve toprak reformu alanında attığı mütevazi  adımlar sanayici ve iş adamlarını sakinleştirmedi. Aksine Santa Kruz'da ki sanayi ve tarım burjuvazisi iç savaş çığırtkanlığı yaparken sanayiciler de Hükümeti karşılarına alarak önümüzdeki ayların yeni gelişmelere gebe olduğunun işaretini verdiler. 

 
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: