latin amerikan haber yorum

Peru Seçimlerini Alan Garcia Kazandı

Posted by lahy 05/06/2006

LİMA: Peru'da dün yapılan ikinci tur Başkanlık seçimlerini oyların yüzde 55’den fazlasını alan Alan Garcia kazandı. Seçmenlerim üçte birinin yaşadığı başkent Lima'da seçimleri kazanan Alan Garcia ülkenin 24 bölgesinden ancak 9’unda çoğunluğu sağlayabildi..

Seçim sonrasında bir konuşma yapan Alan Garcia, "Chavez'i yendim" diyerek, Perulu seçmenlerin Hugo Chavez'in ihraç etmeye çalıştığı militaristik ve geri kalmış modeli red ettiğini söyledi. Millyetçi radikal aday Humala, sonuçların açıklanmasının ardından Garcia'nın zaferini kabul etti. Ollanda Humala, Chavez'in Humala'nın seçim kampanyasını finanse ettiğini iddia eden Garcia’nın son açıklamalarını ’küstahça’’ yapılmış açıklamalar olarak niteleyerek, “ Bir yil içinde ülkemizi değiştiren bir hareket kurduk, ekonomik olarak güçlü olanlar istese de istemese de, Peru'nun büyük değişimi başladı.. İntikam peşinde değiliz sosyal adalet istiyoruz'' dedi

Seçimin son günlerinde Alan Garcia’nın danışmanı Senatör Jorge Del Castillo Küba ve Venezüella’yı hedef alan gerçek dışı suçlamalar yapmıştı. Castillo, Devlet Başkanı Toledo’nun da desteğini alarak Venezüella’nın ülkeye uçakla 70 kadar asker yolladığını ve yollanan askeri ajanların görevlerinin seçim günü ülkeyi karıştırmak olduğunu iddia etti.

Ancak yapılan araştırma sonucunda uçakla Caracas’dan gelen 70 kişinin, Venezüella elçiliğinin yardımlarıyla göz ameliyatı olmak için Venezüella’ya giden 70 dar gelirli olduğu belirlendi. Venezüella otoriteleri bu olayı takiben en yoksul 800 kişiye Venezüella'da tedavi imkanı sağlayan ‘’Mucize Operasyon’’ programını iptal etti.

Eski bir asker olan Humala, 'Peru satılık değil' sloganıyla, yaşanan ekonomik gelişmeden herhangi bir şekilde faydalanmayan milyonlara hitap ederken, antiemperyalist, demokratik –milliyetçi talepler öne sürdü. Seçimlerde yerli halk ve ülkenin yoksulları tarafından desteklenen Humala yoksullara daha çok kaynak aktarıp maden sektörünü millileştireceğini söyledi ve 'yeni sömürgeciliği' önlemek ve yerli halkların haklarını savunmak amacıyla anayasayı yeniden yazmayı vaat etti.

Alan Garcia, ABD ile imzalanan fakat henüz onaylanmamış olan serbest ticaret anlaşmasını yeniden görüşmeyi vaat ederken Ollanta Humala anlaşmanın iptalini savundu. Humala, Garcia’yı ABD’nin kuklası olmakla suçladı.

Alan García, 1985-1990 yılları arasında Peru’da Devlet başkanlığı yaptığı yıllarda populist ve sosyal demokrat bir lider olarak nitelendi. Ancak yönetimi sırasında, geniş çaplı yolsuzluklar, derinleşen ekonomik kriz, gıda maddeleri darlığı ve ‘’Aydınlık Yolu’’ gerillalarına karşı tırmandırılan iç savaş sonucu başarısız olmuş ve politik hayatının bittiği söylenmişti. Son seçimlerde Garcia’ya oy verenlerin büyük çoğunluğu da Garcia’ya inanmaktan daha ziyade Humala’nın zaferinin getireceği belirsizliklerden korktukları için bu yönde oy kullandıklarını söyledi.

‘Solcu’ olarak nitelenen Ollanta Humala’nın bu sıfatı hak etmek için sahip olduğu bir geçmiş yok. Humala programında herhangi bir şekilde anti kapitalist taleplerde bulunmadı.

Humala’nın ‘’ Aydınlık Yolu’’ gerillarına karşı düzenlenen operasyonlarda yer aldığı biliniyor. Seçimler sırasında Humala ele geçirilen Aydınlık Yolu gerillalarına işkence yapmakla suçlandı. Albay rütbesine sahip olan Humala bir darbe girişimi sonrası orduyu terk etmişti.

Seçimleri Alan Garcia’nın kazanması ABD’li gözlemcileri rahatlattı ancak, seçimler 27 milyonluk nüfusun yarıdan fazlasının yoksulluk koşullarında yaşadığı Peru’da, sınıflar arasında ki kutuplaşmayı da açık bir şekilde gözler önüne serdi. Alan Garcia ABD ile imzalanan serbest ticaret anlaşmasını onayladığı takdirde sınıflar arasındaki uçurum ve kutuplaşmanın daha da artacağı ve kitle hareketlerinin yükseleceği tahmin ediliyor.

UPDATE: DW'nin bu konudaki haberi aşağıdadır:

Peru’da Alan Garcia’nın zaferi

Peru’da dün yapılan devlet başkanlığı seçimlerinde, sosyal demokrat Alan Garcia kazandı. Elde edilen sonuçlara göre, Peru’nun eski devlet başkanı Garcia, oyların yaklaşık yüzde 55’ini aldı. Garcia, yaptığı zafer konuşmasında ise Venezüella Devlet Baştanı Hugo Chavez’i hedef aldı…

Peru’da dün yapılan devlet başkanlığı seçimlerinin sonuçları netleşti. Şu ana kadar elde edilen sonuçlara göre, oyların yaklaşık yüzde 55’ini alan eski devlet başkanlarından Alan Garcia zaferini garantiledi. Sol popülist lider Ollanta Humala ise Garcia’nın gerisinde kalarak oyların yüzde 44’ine ulaşabildi. Peru'da devlet başkanlığı seçimlerinin ilk turu 9 Nisan'da yapılmış, 20 adayın katıldığı seçimde ilk sırayı, oyların yüzde 30,7'siyle Humala, ikinci sırayı da yüzde 24 oy oranıyla Garcia almıştı.

Sonuçların netleşmesinin ardından başkent Lima’da zaferini ilan eden Alan Garcia, taraftarlarına teşekkür etti. Konuşmasında Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez’i hedef alan Garcia, seçmenlerin, Peru’yu askerileştirecek ve gerilemesine neden olacak “Chavez denemesini“ engellediğini dile getirdi. Alan Garcia’nın bir “hırsız“ olduğunu söyleyen Venezüella Devlet Başkanı Chavez, seçimleri kazanması durumunda ise Peru ile diplomatik ilişkilerini keseceğini dile getirmişti.Alan Garcia, ayrıca bütün gücüyle fakir kesimin refah düzeyini yükseltmeye çalışacağını duyurdu. Garcia, “Gelin hep birlikte öncelikle ülkemizin güneyinde sosyal refah seferberliği başlatalım, herkesi içme suyuna kavuşturup açlıktan kurtaralım ve bölgede okur – yazar olmayan Perulu bırakmayalım” dedi.Humala seçimleri kaybetti
Seçimleri kaybeden 43 yaşındaki milliyetçi aday Ollanta Humala ise önce Garcia’nın zafer ilanını erken olduğunu söylerken, daha sonra tutumunu biraz daha yumuşattı ve Peru halkı ve demokrasinin zaferinden bahsetti. Humala, Seçim Komisyonu’nun en kısa süre içinde kesin sonuçları açıklamasını istedi.

Diğer yandan seçim sonuçları, Peru’da bölgesel bölünmelerin olduğunu gösterdi. Garcia’nın, Peruluların üçte birinin yaşadığı başkent Lima’dan büyük oranda oy toplaması zaferi de beraberinde getirdi. Ancak ülke genelinde ise Humala 15, Garcia ise 9 bölgeden oy aldı. Seçim gecesi, tüm sol ve milliyetçi gruplara seslenen Humala, ulusal cephe oluşturulmasını istedi.

Garcia: Hatalarımdan çok şey öğrendim

Alan Garcia’nın 1985 – 1990 yılları arasındaki devlet başkanlığı döneminde yolsuzluk skandalları yaşanmış ve ülke ekonomisinde kaos yaşanmıştı. Seçim kampanyasında yaptığı hatalardan çok şey öğrendiğini söyleyen Garcia, tam bir sorumlulukla sosyal reformlar yapma sözü vermişti. Seçimleri kaybeden sol popülist Humala ise zenginlerden alınan vergilerin arttırılacağını ve kamulaştırmalara gideceğini dile getirmişti.

 
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: