latin amerikan haber yorum

Topraksız İşçiler Parlamento Binasını İşgal Etti

Posted by lahy 07/06/2006

mslt.jpgmstb.jpg

Brezilya: Yüzlerce Topraksızlar Tarım İşçileri Hareketi (MLST) üyesi başkent Brasil'ya da Parlamento'ya ait bir binayı işgal ederek protesto gösterisi düzenledi.

Çıkan olaylarda kapı ve pencere camları kırılırken Kongre çalışanlarına ikramiye olarak verilmek için sergilenen bir araba da ters çevrilerek tahrip edildi. .

26 kişinin yaralandığı işgal bir saat sürdü. İçinde 21 çocugun da bulunduğu 500'den fazla kişi tutuklandı. Gösteriler sırasında Parlemento'da tartışmalar sürüyordu.

Topraksız işçiler Parlamento binasını işgal etmek ya da olaylar çıkarmak amacıyla hareket etmediklerini, taleplerini içeren bir mektubu vermek için Parlamentoya geldiklerini ancak koruma görevlilerin kendilerine saldırması sonucu olaylar çıktığını söyledi.

MLST hareketi sözcüsü Marcos Praxedes, '' Parlemento, kamu parası ile inşa edilen halka ait bir binadır, oraya işadamları, bankerler rahatça girerken işçilerin girmesine için verilmiyor'' dedi.

MLST üyeleri Parlamento'ya teslim etmek istedikleri mektuplarında, tarım reformunun bir an önce gerçekleştirilerek köle emeğinin ortadan kaldırılması, işlenmeyen ya da verimsiz olarak işlenen topraklara el konmasını ve çevreyi tahrip eden büyük tarımsal sanayi kuruluşlarının yargılanmasını istedi.

MLST ayrıca, 2005 yılında Pernambouco şehrinde öldürülen üyelerinin katillerinin tutuklanarak yargılanmasını talep etti.

Gerek Devlet Başkanı Lula gerekse de diğer partiler işgali kınadı. Lula parlamento işgalini kanunsuz bir eylem ve demokrasiye karşı işlenmiş bir vandallık olarak niteledi. Birleşik Sosyalist İşçi partisi (PTSU) ise göstericilerin tutuklanmasını protesto ederek derhal serbest bırakılmalarını talep etti.

Topraksız işçilerin giriştiği bu doğrudan eylem sosyal-politik eylemciler tarafından haklı bulunularak savunuldu.

MST (Topraksızlar Hareketi), Brezilya’da Toprak İşgalleri ve Kitle Eylemlerini Artırıyor
 
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: