latin amerikan haber yorum

Compay Segundo: Küba Geleneksel Müziğinin Bir Efsanesi

Posted by lahy 17/06/2006

compay segundo
Compay Segundo

Jesus Risquet – Küba

1990'larda, uluslararası müzik piyasası tarafından neredeyse unutulan Küba'nın geleneksel müziği yeniden popüler hale geldi.

Yerel bir şarkının ''güzel olan şeyler hiç bir zaman yaşlanmıyor, onlar sonsuza kadar bizimle kalıyorlar'' şeklindeki sözleri Buenavista Sosyal Klübü ve Küba'nın müziğinin elçisi Compay Segundo olarak tanınan Maximo Francisco Repilado Munoz için söylenmiş gibidir.

Compay Segundo gitarı ve şarkılarıyla uzun yıllar boyunca Küba geleneksel müziğini dünyaya tanıttı.

Compay Segundo 18 Kasım 1907'de Santiago'nun Siboney kasabasında doğdu. O daha bir çocuk iken, o zamanlar meşhur bir şarkıcı olan Sindo Garay evlerine gelerek, annesinden ellerini yıkamak için izin istedi. Compay’ın annesi Manuna, Sindo Garay'ı bir kahve içmesi için evlerine davet etti ve kendisi için bir şarkı söylemesini rica etti.

Compay Segundo gitarın ritmini ilk defa o gün duydu. Kısa bir zaman sonra Compay on yaşinda iken abisi eve bir tres getirdi ve Compay hemen bu müzik aletini çalmayı öğrenmeye başladı.

Compay ve erkek kardeşleri komsuları Solfeo'dam müzik dersleri aldı. Ancak onların içinde Solfeo'yu etkileyen Compay oldu. Müzik için iyi bir kulağı vardı ve Solfeo'nun verdiği olduka zor müzik derslerini takip etti. Bir gün öğretmeni ondan bir müzik enstrümanını seçmesini isteyince klarnet'i seçti.

1929'da, 22 yaşında iken Santiago Belediye Orkestrasına katıldı ve onlarla birlikte Havana'ya gitti. O zamanlar, Compay başka bir komşusu olan Nico Saquito'nun evinde müziğini geliştiriyordu. Burada müziğini ilerletti ve Küba Yıldızlar dörtlüsüne katılması için davet aldı. Grupla birlikte bongo çalmaya başladı ve Havana'ya gitti. Grupla birlikte bütün Küba'yı geziyordu ancak geçinebilmek için boyacılık, berberlik, püro sarıcılığı gibi işlerde de çalışıyordu.

Compay Segundo ayrıca iyi bir besteci idi. Günlük yaşamın basit rutinlerinden ve Avrupa'nın soğuk caddelerindem ilham alıyordu.

El Toro ve El Malecon de la Gozadera şarkılarını Avrupa'da iken besteledi..

Tütün fabrikasında işçi olarak çalışması, tepelere yaptığı yaptığı yürüyüşler ve beş çocugun babası olarak yaşamı ona yansıtma yetisi, sezgi ve etrafında olup bitenleri yorumlamasını sağlayan bir akıl verdi.

Compay Segundo, 1930'ların sonlarında, 1938'de Meksika'ya giderek orada altı ay kalan ve bu süre içinde ''Tierra Brava ve Mexico Lindo'' isimli iki filmde yer alan Hatuey grubu ile çalıştı.

Daha sonraları Compay Segundo, Los Compadres grubuna katılarak ''Cuba Canta y Baila '' filminde yer aldı. Los Compadres ile herkes tarafındna tanınan bir isim haline geldi. Compay Segundo y su Grupo'yu kurarak kariyerinin yeni aşamasına ulaştı.

Patria Quartet ile birlikte turlara katılırken kendi grubunu da ihmal etmedi. Compay Segundo y su Group çok başarılı idi. İspanyol gitarın harmonisi ile Küban tres'i ve salsayı birleştirerek kendilerine özgü bir şekilde adanın nabzını temsil eden Küba müziğini dünyaya tanıttılar.

Compay Segundo çeşitli ödüller alan Buenavista Sosyal Klübü albümü ve filminde de yer aldi.

Compay gülümseyen büyük yüzü, güneşten kararmış cilti ve geniş hasır şapkası ile tanınıyordu. Halkın içinden gelen bu müzisyen New York, Fransa ve İspanya'nın büyük müzik salonlarında konserler verdi.

Compay Segundo’nun tükenmez enerjisinin kaynağı mutlu yıllarını adadığı müzik ve yaşam idi. Sık sık 116 yaşında ölen büyük annesi kadar yaşayacağını söylerdi ancak 95 yaşında iken 14 Temmuz 2000'de aramızdan ayrıldı.

Compay Segundo'nun albümleri ölümüne kadar müzik listelerinde hep yer aldı ve o, her zaman Küba müzik tarihinde efsanevi bir isim olarak kalacaktır.

 
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: