latin amerikan haber yorum

Komutan Markos: ” Başka Bir Latin Amerika Mümkün ”

Posted by lahy 18/06/2006

markos.jpg
Komutan Markos

Zapatistaların lideri Komutan Markos bir İspanyol TV programı olan "El Loco de la Colina"da, Bolivya ve Ekvador örneklerinde olduğu gibi, özellikle yerli hareketler tarafından yönetilen yeni politik aktörlerin meydana çıktığını vurgulayarak, halk hareketlerini temel alan "başka bir Latin Amerika kurmak mümkün" dedi. ''

"Hükümetler gelip, gidiyor halklar kalıyor.. adil, özgürlüğe saygı duyan demokratik hükümetlere sahip olmak " ve sonra da Avrupa, ABD ve Asya ile yeni ilişkiler kurmak mümkün olduğunu söyleyen Markos, Meksika politik sahnesini '' bir çok sesin monoloğu olarak '' niteleyerek, ''ülkenin politikacıları zamanı gelip geçmiş komedyenlerdir '' dedi.

Markos ayrıca, çaresizlik sonucu alttan gelen şiddet ile fetih amaçı ile yukarıdan gelen şiddet arasında ayrım yapılması gerektiğini belirterek, " alttakilerden bir şiddet dalgası geliyor, çünkü başka bir yol bulamıyoruz….yerli halklar kendi sözleri ve yüzleri için bir yer bulamıyorlar '' dedi.

Markos, ayrıca, Zapatista hareketi sivil toplum ile yeni bir ilişki kurmaya çalışıyor. '' bizim önerimiz tek bir adanın inşasıdır, o zaman iki saat taşımamız gerekmeyecek '' (MexicoXXI, Haziran 15) dedi.

Markos, EZLN'in hatalarından dolayı sorumluluğu üstlenerek, '' bu hatalar sonucu, 1994 ayaklanması sırasıında bazı yoldaşlar öldü, 10 yıllık mücadele süreci içinde bizi izleyen bazı çocuklarda öldü ve hareket başka hatalar da yaptı '' dedi,

İspanya'nın Bask sorununa dikkat çeken Markos, İspanya hükümetinin yakın zaman önce ETA ile ateşkes sağlamasını, bu model " zor ya da silahlar yoluyla değil ama tartışarak çözüm bulunmasını amaçlıyor, bu bize ümit veriyor çünkü bizde başarısızlığa uğramış bir diyalogtan geliyoruz." dedi.

Kendisinin otoriteler tarafından her an tutuklanabileceğini ancak öldürülmekten korkmadığını söyledi. (El Universal, Haziran 14)

Komutan Markos: “ Şimdi Latin Amerika’nın Zamanı ‘’

Komutan Markos: Siyasi Tutukluların Özgürlüklerine Kavuşması İçin Mücadele Büyüyeyerek Sürecektir.

Telesur, Atenco’da Saklanan Toprağın Savunusu Cephe Lideri ile Görüştü.

Kadın Tutukluların Mektubu:Eğer ellerimiz burada, hapishanede bir şey yapamazsa sözlerimiz yapacaktır

Meksika, Atenco Kasabasında Yerli Halka Karşı Uygulanan Polis Vahşeti ile Sarsıldı

 
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: