latin amerikan haber yorum

Morales Neoliberalizme Alternatif Kalkınma Planını Açıkladı

Posted by lahy 18/06/2006

mineroselalto.jpg

Bolivya hükümeti, geçtiğimiz Cuma günü neoliberalizme alternatif kalkınma planını açıkladı.

Onurlu ve Egemen Bolivya iyi yaşamak için üretiyor '' sloganı ie tanıtılan program, sosyal katılımcılık, decentralizasyon, kömünütaryen sosyal alanlar, yeni bir üretim matrisi, sanayileşme, daha fazla gelir sağlayan ihracat ve egemenlik haklarına dayalı bir dış politaka izlenmesini esas alıyor.

Morales hükümeti bu program ile devletin dekolonizasyonunu ve sosyal adaletsizlikleri gidererek çok kültürlü bir yapılanmanın sağlanmasını hedefliyor.

Kalkınma Bakanı Carlos Villegas neoliberal ihracata yönelik kalkınma modelinin küçük bir azınlığın güçlenmesi ve iktidarı kontrol etmesi sonucunu verdiğini belirterek, bu modelin yol açtığı sosyal uçurumu ortadan kaldırmayı hedeflediklerini söyledi.

Kalkınma Bakanı Carlos Villegas, l yapılan kamu yatırmlarının her yıl giderek artacağını ve 2011 yılında yıllık 1.6 milyar dolara ulaşacağını söyledi. Hükümet bu yıl 783 milyon dolarlık kamu yatırımı yapacak. Ekonominin bu yıl yüzde 4.6 per ve 2011 yılında yüzde 7.6 oranında büyümesi hedefleniyor.

Plan, 1980 sonrası hükümetlerin uygulamalarının tersine, devlete sanayileşme ve sosyal refahın sağlanması sürecinde aktif bir rol yüklüyor.

Morales hükümeti, bu plan ile uluslararası marketlere işlenmemiş kaynakların ihracatını değil de, ulusal sanayileşmeyi esas alan bir kalkınma modelini esas alıyor. Morales'in kapitalist kalkınma planı, hükümetin hem ezilenlerin taleplerini hem de egemen sınıfların çıkarlarını dengede tutarak ulusal kalkınmayı sağlamasını hedefliyor.

Morales hükümeti, devletin gelirlerinde önemli bir artış sağlayabilirse bu plan kısmende olsa uygulanabilir ancak gerek emperyalist sistem gerekse de Santa Kruz'da üstlenen ihracata yönelik sanayileşmeyi temsil eden burjuva sınıfların, ''popülist'' olarak niteledikleri bu programı redetmesi bekleniyor.

Latin Amerika tarihinde, Arjantin'de Peron, Brezilya'da Vargas ve Meksika'da Calderon hükümetleri geçmişte ulusal kalkınmayı öngören modeller öne sürerek ezen ve ezilenler arasında ilişkileri yeniden biçimlendirmeyi denemiş ancak başarısız olmuşlardı.

Morales Hükümeti Devletin De-Kolonizasyonu İçin Ulusal Kalkınma Planını Açıkladı Friday, May 19th,
 
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: