latin amerikan haber yorum

Meksika’da Grev Uyarısı

Posted by lahy 22/06/2006

Latin Amerika ülkelerinden Meksika, devlet başkanlığı seçimlerine hazırlanırken, ülkede son iki aydır yükselen emek hareketi de, geri adım atmayacağının sinyallerini veriyor.

Maden İşçileri Sendikası lideri Napoleon Gomez Urrutia’nın, hükümet tarafından görevinden yasadışı bir biçimde alınarak, yerine hükümete yakın bir isim getirilmesi üzerine geçen ay ilan edilen iki günlük genel grevin ardından, yer yer devam eden madenci grevlerinin, “bir sonuca ulaştırılmasını” talep eden yüzbinlerce işçi ve emekçi, hükümeti olumlu bir adım atmaması durumunda, seçimlerden 4 gün önce 24 saatlik genel greve çıkmak konusunda uyardı.

ABD destekli Vicente Fox hükümetinin, emekçilerin “ülkenin en acil sorunu” diye nitelendirdiği maden uzlaşmazlığını çözmemesi halinde, 28 Haziran günü ülkedeki hayatı bir günlüğüne durduracaklarını açıklayan sendikalar, 2 Temmuz’da yapılması planlanan Devlet Başkanlığı seçimlerinin riske girmesine de neden oldu.

Baskı aracı

Meksika’nın en büyük telekom şirketi Telmex’te örgütlü İletişim Emekçileri Sendikası, grevin bireysel abonelerden çok, kamu kurumlarını, müşteri servislerini ve yönetim organlarını etkileyeceğini duyururken, Elektrik-Elektronik İşçileri ve Teknisyenleri Sendikası, “Maden işçilerine destek olmak için işbırakmaya hazırız” açıklamasını yaptı.

Dünyanın en zenginleri listesinde 3. sırada yer alan Carlos Slim’e ait olan Telmex’te örgütlü olan İletişim Emekçileri Sendikası sözcüsü Eduardo Torres, “28 Haziran günü, bir yakınınızla basit bir görüşme yapmak isterseniz, bu sorun olmaz. Fakat, eğer hükümet birilerini aramak veya havale yapmak isterse, işte bu problem olur. Çünkü, amacımız hükümet üstünde baskı oluşturmak” dedi.

Geçen ay, Urrutia’nın görevinden yasadışı bir biçimde alınması üzerine patlak veren iki günlük genel grev, ülkenin en büyük çelik üreticisi Villacero ile Grupo Mexico’ya ait Sicartsa madenlerinde bugüne dek devam etti.

Villacero’daki grev ile işgali zor kullanarak bitirmeye çalışan Meksika yönetimi, polisin grevin ilk haftasında madendeki grevci işçilere saldırması emri vermiş, saldırıda iki işçi yaşamını yitirmişti.

Kaynak: Evrensel

 
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: