latin amerikan haber yorum

Solares: ”Devrimci Bir Parti Kurmak Zorundayız ”

Posted by lahy 23/06/2006

JaimeSolares.jpg
Jamie Solares
 

La Paz: Bolivya İşçi Sendikaları Merkez (C.O.B.) başkanı Jaime Solares, MAS partisinin Anayasal meclis ve Otonomi için referandumu manipüle ettiğini söyledi.

Solares 2 Temmuz'da yapılacak seçimlerde oy kullanmayacağını söyledi.

Solares, “ Meclis, COD ve işçilerin ya da onların temsilcilerinin hiç bir katılımı olmaksızın Başkan Evo Morales tarafından yönlediriliyor, bu nedenden dolayı bu meclisten hiç bir şey bekleyemeyiz'' dedi.

Solares bu durum karşısında emekçilerin gerçek devrimciler tarafından biçimlendirilen bir İşçi partisi kurmak zorunda olduklarını söyledi.

“ Bolivya halkı bir kez daha iki anlama sahip konuşmalar ile gerçek amaçları sendikaları etkisiz hale getirmek olan kişiler tarafından kandırılıyor'' dedi.

Öte yandan yeterli sayıda delege kongre mahalline ulaşmadığı için ara verilen COB 14.üncü Kongresi Çarşamba günü yeniden başladı. Dün, Kongre'de konuşan MAS eğilimli Edgar Patana, COB'nin yönetmeliği COB Başkanının bir madenci olmasını şart koştuğu için, başkanlık için bir aday çıkarmayacaklarını ancak kendilerinin de yönetim kurulunda temsil edilmesi gerektiğini söyledi. Maden sektörü sendikalarının 157'si delegesine karşılık El Alto'da üstlenen İşçi federasyonunun 150 delegesi var.

MAS taraftarlari ve devrimci sendikacılar arasındaki mücadele 1980 sonrası özelleştirmeler ve bir çok maden ocaklarının kapatılması sonucu zayıflayan COB'nin geleceği için büyük bir öneme sahip. COB, günümüzde sol muhalefetin sözcülüğünü yapıyor ve sosyal hareketleri Morales hükümetine karşı mevzilendirerek 2003 Ekim ayı ayaklanmaları sırasında sosyal hareketlerin birlikte belirlediği taleplerin hayata geçirilmesini istiyor.

Anayasal Meclis için seçim kampanyaları sönük geçiyor, bir yıl öncesi ile karşılaştırildığında sokakları dolduran kitleler, barikatlar ve kitle hareketlenmelerini görmek mümkün değil. Seçime katılımın düşük olması durumunda Morales ve partisi yeni kurulacak Meclis'te hazırlanacak Anayasayı tek başına belirleyemeyecekler ve PODEMOS gibi sağ partilerin artan muhalefeti ile karşılaşacaktır.

İşçi Hareketleri ve Sendikalar

 
Reklamlar

Bir Yanıt to “Solares: ”Devrimci Bir Parti Kurmak Zorundayız ””

  1. yunus said

    her konuda dünya sizile. siz özgürlük tohumlarını serben halksınzı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: