latin amerikan haber yorum

Sosyal Hareketler Pele ve Gilberto Gil’i Kınadı

Posted by lahy 24/06/2006

pele.jpg
Pele-Kampanya Posteri

Siyah ve yerli halkın örgüt temsilcileri ve küçük çitciler açık bir mektup yazarak dünyaca ünlü futbolcu Pele ve brezilyalı diğer 6 ünlü kişiyi uluslararası kağıt üretim firması Aracruz Cellulose’in reklam kampanyasında yer aldığı için kınadılar. Kültür Bakanı Gilberto Gil’de ‘’Berlin Dansı’’ adlı eserinin firmanın reklam filminde kullanılmasına izin verdiği için kınandı.

Reklam kampanyası, ‘’ Bütün Dünya için Kaliteli Kağıt Üretiyoruz’’ sloganı ile yürütülüyor. Sosyal hareketler, reklam kampanyasının kampanyanın geleneksel topluluklara ve çevreye verdiği zararı gizlediğini söyledi.

Açık mektupta, Espirto Santoz bölgesinde topraklarından kovulan kişilerin, yaralı bir kişinin, yerli halkın, polisin halkı toprakların çıkarma operasyonlarının ve kağıt firmasının traktörlerinin resimleri de yer alıyor..

Mektupta “ Uluslararası üne sahip siyah bir kişinin, Kuzey Spirito Santo’da kölelerin soyundan gelen halkın topraklarına ek koyan Aracruz Cellulose firmasının imajını güçlendirmesi kabul edilemez’’ deniyor.

Kátia Santos Penha’da ‘’Pele bir futbol kralı ancak siyahların kralı değildir. Hiç bir zaman onun siyah olduğu söylenmiyor. O bizi temsil etmiyor., reklam kampanyasında kullandıkları siyahların kralı ibaresi beyazlar tarafından ona verilmiştir, hiç bir zaman bizim kralımız olamaz’’ dedi.

Geçenlerde Norveç Kralı Pele’yi Norveç’e davet etti. Ancak, bu olay nedeniyle Norveç kralının eniştesinin Aracruz, firmasında yüzde 28 hisseye sahip olduğu belirtildi.

Aracruz Cellulose kampanyası Avrupa ve dünya çapında çeşitli sosyal forumlarda siyah kökenli ve yerli halklara ve topraksızlara karşı eylemlerinden ve çevreye verdiği zarardan dolayı defalarca kınandı.

Öte yandan, aralarında hamile bir kadınında bulunduğu Küçük Çitciler hareketi üyeleri (MPA) koruma altındaki bölgede kesilen ağaçları yüklemek üzere gelen Aracruz Cellulose firmasına ait traktörlerin yolunu kestiler. Aracruz firması geçmişte de çevre yasalarını hiçe sayarak davrandığı için çeşitli defalar para cezalarına çarptırılmıştı.

'Kaynak:Brasil De Fato'

 
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: