latin amerikan haber yorum

Emek Hareketi Meksika’yı Sarsıyor

Posted by lahy 26/06/2006

Maden grevleri nedeniyle sarsılan ve seçim arifesinde zor duruma düşen Meksika yönetimi, eğitim emekçilerinin iki aydır devam eden grev ve eylemleri karşısında çaresiz kaldı.

Ülkede iki ay önce ilan edilen genel grevin ardından bazı madenlerde devam eden grevlere destek vermek ve ücret ile prim artışı talepleriyle son 5 haftadır Meksika’nın genelinde kitlesel eylemler yapan eğitim emekçileri, 2 Temmuz’da yapılacak Devlet Başkanlığı seçimlerinin kaderini belirleyecek gibi görünüyor.

Gözlemciler, iki büyük madende halen devam eden grevler ve ülkedeki sendikaların geçen haftaki, “Eğer maden uzlaşmazlığı çözülmezse, seçimlere 4 gün kala genel grev ilan ederiz” açıklamasıyla iyiden iyiye zora düşen Vicente Fox hükümetinin, eğitim emekçilerinin eylemleri nedeniyle seçim arifesinde, büyük oy kaybına uğradığını bildirdi.

Doruk noktası Oaxaca

Yerel kaynaklar, öğretmen eylemlerinin Oaxaca eyaletinde “doruk” noktasına ulaştığını bildirirken, eyalette geçen haftadan bu yana devam eden eylemlere 70 bini aşkın eğitim emekçisinin katıldığı ve öğretmenlerin kent merkezini işgal ettikleri bildirildi.

Öğretmen eylemlerine öğrenciler, öğretmen aileleri, yerli örgütleri, çiftçiler, maden işçileri ve birçok siyasi partinin de destek verdiği ifade edilirken, gösterilerde maden uzlaşmazlığının çözülmesi ve ücret artışı taleplerinin yanı sıra, Oaxaca’nın iktidardaki “Kurumsal Devrimci Parti” (IRP) üyesi valisi Ulises Ruiz’e istifa çağrısı da ön plana çıktı. Polis saldırılarına ve tutuklamalara rağmen geri atmayan eğitim emekçileri, geçen cumartesi günü yaptıkları kitlesel eylemde, “Proleterya Gücü, Devrimci Halk Cephesi” pankartı arkasında, Jose Marti Kolektifi, Sosyalist Halk Bloku, Meksika Sosyalist Partisi, Zapatistler ve çeşitli sendikalarla birlikte uzun bir yürüyüş gerçekleştirdi.

Ancak Oaxaca’da önceki ve geçen hafta yapılan eylemleri zor kullanarak bitirmek isteyen Vali Ruiz, polise, eyalet merkezini işgal eden öğretmenlere saldırı emri vermiş, çıkan ardebede onlarca öğretmen yaralanmış, 40’a yakın eğitim emekçisi tutuklanmıştı.

İbre Obrador’a kayıyor

Seçim arifesinde olan Meksika’da öğretmenlerin, oy kullanmak konusunda “ikiye bölünmüş” oldukları belirtiliyor. Öğretmenlerin, Ruiz istifa etmediği ve ücret ile maden uzlaşmazlığı talepleri yerine getirilmediği sürece oy kullanmayacaklarını belirten kaynaklar, “Öğretmenlerin bir kısmı seçimleri de protesto etmekten yana. Bir kısmı ise, Ruiz ve Fox’un partisi IRP’ye karşı oy kullanmayı planlıyor. Bu durum her halûkarda, halkçı söylemleri ile tanınan ve devlet başkanlığı seçimlerinde ‘favori aday’ olarak gösterilen başkent Mexico City Belediye Başkanı Andres Lopez Obrador’un işine gelir” ifadelerini kullandı.

Oaxaca eyaletinin, ülkedeki seçmenlerin yüzde 3.3’ünü barındırdığına dikkat çeken siyaset uzmanları da, “Maden grevleri, öğretmen eylemleri veya seçim arifesinde ilan edilmesi beklenen genel grev, kuşkusuz bunlar Fox ve partisi açısından olumsuz gelişmeler. Fakat asıl konu şu ki, bu halk hareketi, küçük köyleri ve kasabaları nasıl etkileecek? Obrador, birçok seçim bölgesinde, rakipleriyle baş başa gidiyor. Eğer, emek hareketindeki bu gelişmeleri kullanabilirse, çarkı tamamen lehine çevirebilir” diye konuştu.

Kaynak:Evrensel

Oaxaca’da 400.000 Kişi Grevci Öğretmenlere Destek İçin Yürüdü June 19th, 2006
Komutan Markos: ‘’ Başka Bir Latin Amerika Mümkün ‘’June 18th, 2006
Meksika’da Öğretmenler Grev ve Direnişlerine Devam Ediyor June 16th, 2006
Meksika’da 3.000 Polis Grev Halindeki Öğretmenlere Saldırdı June 15th, 2006
Atenco’da Yaralanan Alexis Ollin Benhumea Hayatını Kaybetti
Komutan Markos: “ Şimdi Latin Amerika’nın Zamanı ‘’
Komutan Markos: Siyasi Tutukluların Özgürlüklerine Kavuşması İçin Mücadele Büyüyeyerek Sürecektir.
Telesur, Atenco’da Saklanan Toprağın Savunusu Cephe Lideri ile Görüştü.
Kadın Tutukluların Mektubu:Eğer ellerimiz burada, hapishanede bir şey yapamazsa sözlerimiz yapacaktır
Meksika, Atenco Kasabasında Yerli Halka Karşı Uygulanan Polis Vahşeti ile Sarsıldı
 
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: