latin amerikan haber yorum

Haiti, Jean-Bertrand Aristide’nin Dönüşüne Hazırlanıyor

Posted by lahy 28/06/2006

rene preval

Haiti Devlet Başkanı Rene Preval,  Haiti’nin eski  devlet başkanı Jean-Bertrand Aristide’yakınlığı ile tanınan iki politikacının yakın bir zaman içinde serbest bırakılacağını açıkladı.

Geçtiğimiz Pazar günü, Miami’de bir konuşma yapan Preval, ” Başsavcı eski Başbakan Yvon Neptune’ün bırakılmasını ve So Ann davasının sonuca bağlanmasını istedi” dedi.

Aristide döneminde başbakanlık yapan Yvon Neptune, bir yıl önce 2004 yılında, Aristide muhaliflerinin St Mark limanında çıkan bir olay sırasında öldürülmesinden dolayı suçlanarak tutuklandı, Ancak, Neptune, politik sebeblerden dolayı kasıtlı olarak tutuklandığını ve suçsuz olduğunu söyledi. Yvon Neptune tutuklanmasını protesto için açlık grevi eylemlerine başvurdu.

Gerçek ismi Annette Auguste olan So Ann 2004 Anneler gününden beri tutuklu. 2003 yılında Aristide muhaliflerine karşı düzenlenen bir saldırıya karışmakla suçlandı.

Preval, bu davaların nasıl sonuçlandırılacağını açıklamadı, ancak geçtiğimiz haftalarda, 2004 yılında ABD’nin Aristide’yi kaçırarak iktidardan düşürmesinden sonra tutuklanan çok sayıda Aristide taraftarının serbest bırakıldığını duyurdu. Bırakılanlar arasından Aristide döneminin İçişleri Bakanı Jocelerme Privert’de var.

Eski Haiti Devlet Başkanı Aristide Şubat 2004’de ABD birlikleri tarafından kendisinin karşı çıkmasına rağmen Merkezi Afrika’ya götürüldü ve istifa ettiği ilan edildi. Halen Güney Afrika’da sürgünde bulunan Aristide istifa etiğini yalanladı ve ülkesine geri döneceğini söyledi.

Aristide’nin kaçırılmasından bir kaç saat sonra bir açıklama yapan ABD Elçiliği Haiti Anayasası’nın 149’uncu maddesinin iptal edildiğini ilan etti ve yargıç Boniface Alexander’ın başkan olarak atanmasını sağladı.

Haiti parlamentosunun bütün üyeleri saklanmak zorunda kalırken, ABD 2003 işgali sonrası kurulan Irak Konsey modelini uygulayarak 7 kişilik bir konseyi ülkeyi yönetmesi için iktidara getirdi. Konseyin yedi üyesi eski bir BM görevlisi ve TV şovmeni Gerard Latortue’i Başbakan olarak seçti. Latortue’nin başbakanlığı sırasında vahim insan hakları ihlalleri yaşandı. Aristide’nin Lavalas partisi üyeleri yoğun bir baskı ve zulüm ile karşılaştı.

Preval, geri dönüş kararının Aristide’nin kendisine ait olduğunu ve istediği zaman geri dönebileceğini söyledi. Bu gelişmeler karşısında açıklamalar yapan ABD yetikilileri ise Aristide geri döndüğü takdirde Haiti’de ki politik durumun daha da karmaşıklaşacağı tehditinde bulunuyorlar. Ancak, aynı yetkililer, Aristide yasadışı bir şekilde kaçırılalı beri binlerce kişinin çatışmalarda öldüğünü göz ardı edip, Haiti’de elde edilen demokratik kazanımların yok edildiğinide görmezlikten geliyorlar.

 
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: