latin amerikan haber yorum

Peru’da Serbest Ticaret Anlaşmasının Onaylanması Protesto Edildi

Posted by lahy 30/06/2006

tlcperu.jpg

Peru Parlamentosu’nun ABD ile Serbest Ticaret Anlaşmasını(TLC) onaylamasını protesto eden binlerce kişi, Çarşamba sabahı parlamento binası önünde protesto gösterileri düzenledi. Gösteri muhalefet lideri Ollanta Humala, UPP, sol partiler ve tarım işçileri sendikaları tarafından organize edildi.

CPN Radyosunun bildirdiğine göre, Ollanta Humala anlaşma halihazırda onaylandığı gerekçesi ile protesto gösterisine katılmadı.

Humala, basına yaptığı açıklamalarda, TLC’nin onaylanması sırasında Parlamento’da protesto düzenleyerek olay çıkaran parlamento üyeleri Nancy Obregón ve Elsa Malpartida’ya destek verdi.

Serbest Ticaret Anlaşmasına karşı Cephe’nin başkanı Antolin Huascar, 4 Temmuz’da tarım sektöründe greve gideceklerini, meydana gelebilecek şiddet olaylarından hükümetin sorumlu tutulacağını açıkladı.

Antolin Huascar,TLC’nin onaylanmasını Peru tarımına karşı işlenmiş bir ihanet olarak niteleyerek, “Perulu çiftciler ihanete uğradıklarına inanıyorlar, çünkü hükümet kapalı kapılar arkasında aceleyle bu anlaşmayı imzaladı. Başkan Alejandro Toledo, kendisini seçenlerin isteklerini görmezlikten gelerek bu anlaşmayı Parlamento’dan gecirdi,” dedi.

Peru Başkanı Alejandro Toledo Peru ve ABD arasındaki anlaşmayı imzaladı, anlaşmanın yürürlüğe girmesi için ABD kongresi tarfından da onaylanması gerekiyor. Toledo, bu amaçla 7 Temmuz’da Washington’a gideceğini açıkladı.

Perulu Sendikacılar, Başkan Toledo ABD’de iken, 8 Temmuz’da ülke çapında eylemlere başlayacaklarını duyurdu.

Peru İşçi Sendikaları Konfedarasyonu üyesi Ortiz, TeleSUR’a bir demeç vererek, bir dizi toplantı düzenleyerek, bu anlaşmaya karşı düzenleyecekleri eylemleri tartıştıklarını söyledi. “ Ülkemiz halkının büyük bir çoğunluğuna faydası olmamasına rağmen bu anlaşmanın onaylanması meşru değildir ve bir ihanettir…bu anlaşma ülke ekonomisine ağır darbe vuracak” dedi.

Ortiz ayrıca, Kongre’de anlaşmayı onaylayan parti ve milletvekillerinin nüfusun yüzde 8’ini temsil ettiğini söyledi.

Sendika temsilcisi Ortiz bu anlaşmanın halk oylamasına sunulmamasını protesto ederek, yeni seçilen Başkan Alan Garcia’nın Başkanlık koltuğuna oturmadan önce anlaşmanın parlamento tarafından onaylanmasını kabul etmesinin, seçim kampanyası sırasında yaptığı anlaşmayı gözden geçireceği şeklindeki vaatlerine ters düştüğünü sözlerine ekledi.

Peru ve Costa Rica’da Serbest Ticaret Anlaşmasına Karşı Gösteriler Sürüyor
 
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: