latin amerikan haber yorum

Meksika Eski Başkanı Echeverria Soykırım Suçlaması ile Tutuklandı

Posted by lahy 02/07/2006

Rosario Ibarra de Piedra

Meksika’nın eski devlet başkanı Luis Echeverria 1968 yılında öğrencilerin katliama uğraması nedeniyle, beş yıl süren bir soruşturma sonucu tutuklandı.

Soykırım ile suçlanan Luis Echeverria Meksika seçimlerine iki gün kala ev hapsine alındı.

Meksika tarihinde ilk defa eski bir devlet başkanı tutuklandı.

Echeverria’nın avukatı Juan Velasquez, Echeverria’nın villası önünde bekleyen gazetecilere, konuya bir çözüm bulacaklarını söyleyerek, ” Hiç kimse Luis Echeverria’yı hapiste görmeyecek” dedi.

86 yaşındaki Echeverria’nın ev hapsine alınmasının nedeni Meksika yasalarının yaşlı kişilerin ev hapsinde tutulabileceğini öngörmesidir.

Soruşturmayı yürüten savcı Ignacio Carrillo, Echeverria’ya karşı davanın 1968 ve 1971 yıllarında Meksika şehrinde öğrenci protestoları sırasında öğrencilerin katl edilmesinden kaynaklandığını söyledi. Echeverria, 1968’de içişleri bakanı, 1971’de ise devlet başkanı idi.
2 Ekim 1968’de Meksika güvenlik güçleri barışçı öğrenci gösterilerine saldırdığı zaman operasyon emrini Echeverria vermişti.

Resmi rakamlara göre, 25 kişi öldürüldü, ancak insan hakları örgütleri 350 kişinin öldürüldüğünü bildiriyor.

Yayınlanan rapora göre, Echeverria’nın 1970-76 yıllarındaki başkanlığı sırasında askeri üsler toplama kampları olarak kullanıldı ve ” hükümet bir soykırım planı uyguladı.”

Echeverria’nın başkanlığı döneminde kaybolan öğrencilerden birinin annesi olan Rosario Ibarra de Piedra, Echevarria’nın Başkan Vincente Fox ile bir anlaşma yaptığını ve mahkemelerden herhangi bir sonuç beklemediğini söyledi.

Eureka Komitesi kurucularından İbarra, beş yıllık iktidarı boyunca önemli bir adım atmayan Fox’un seçimlerden iki gün önce böyle bir uygulamaya gitmesinin nedeninin seçmenlere ”eğer Lopez Obrador’u seçerseniz bu gibi tutuklamalar olacaktır mesajını vermek olduğunu” söyleyerek, ” Echeverria’nın vahşi metotlarının kullanıldığı Atenco gözlerimizin önünde duruyor” dedi.

Thumnail: Rosario İbarra Atenco tutuklularının bırakılması için bildiriyi imzalarken.

Kaynak: ‘La Jornada

 
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: