latin amerikan haber yorum

Bolivya Seçimleri MAS’ın Zaferi İle Sonuçlandı

Posted by lahy 03/07/2006

Morales Anayasal Meclis’de çoğunluğu sağladı ve seçmenlerin çoğunluğu otonomiye ”hayır” dedi.

Evo Morales’in partisi Sosyalizme Doğru Hareket (MAS), pazar günü yapılan Anayasal meclis seçimlerinde oyların yüzde elliden fazlasını kazandı. MAS’ın 255 üyeli Meclis’de 135 üyelik kazandığı belirtiliyor. Ancak seçim sonuçları henüz kesinleşmedi.

Pazar günü, ülkenin 9 idari bölgesine otonomi tanınması için yapılan referandumda ise MAS, 5 bölgede oylamayı kazanırken, Bolivya sağının kalesi durumundaki Santa Cruz , Tarija, Beni ve Pando bölgelerinde seçimi kaybetti.

Morales, otonomi’ye evet diyen 4 bölge halkının isteklerine saygı göstereceğini açıkladı.

Basın toplantısında, “MAS üç cephede kazandı: otonomiye hayır diyen oyların yüzde 55’ini kazandı, ülke çapında oyların yüzde 60’dan fazlasını aldı ve meclis’de kesin çoğunluğu elde etti.” dedi. Morales, ayrıca seçimlerde kazandıkları zafer ile 1 Mayıs’da ilan ettikleri ulusallaştırma kararının Bolivya halkı tarafından onaylandığını söyledi. 3.7 milyon Bolivyalı seçmenin oy kullandığı seçimler olaysız geçti.

Morales seçimler öncesinde Anaysal Meclis’de üçte iki çoğunluk sağlamayı planlıyordu ancak bu çoğunluğa ulaşamadı.

Bolivya İşçi Sendikaları Merkez (COB)’nin sözcülüğünü yaptığı sol muhalefet seçimleri boykot çağrısı yaptı. Gerek COB eski lideri Jamie Solares gerekse de yeni seçilen lider Pedro Montes Anayasal Meclis’in halkın mücadelesini yansıtmayacağını ve Morales’in sağ partilerle vardığı uzlaşmalar sonucu ölü doğacağını ilan ederek, Anayasal meclis seçimlerinden sosyal hareketleri dışlayan Morales’in itibar ve inanınırlılıklarını yitiren PODEMOS gibi sağ partilerin yeniden meşru bir kimlik kazanmalarına yardım ettiğini söylüyorlar. Sol muhalefet Santa Cruz’da üstlenen oligarşinin otonomi adı altında ayrılma planları yaptığını belirterek Morales’in bu konuda da hata yaptığını iddia ediyor.

Sol muhalefet Morales’i sağ partilerle uzlaşma yapmakla suçlarken, önümüzdeki dönemde Morales hükümetinin uzlaşma arayışlarının artması bekleniyor.

Yeni seçilen Meclis 6 Ağustos’da göreve başlayarak ülkenin yeni anayasasını hazırlayarak referanduma sunacak.

Evo Morales otonominin oligarşiyi güçlendireceğini söyleyerek “hayır” dedi. Ancak, bu konuda da sağ partilerle uzlaşma arayışları içine girmesi kaçınılmaz gözüküyor.

 
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: