latin amerikan haber yorum

Meksika Makamlarının Seçim Sonuçlarını İlan Edememesi Krize Yol Açtı

Posted by lahy 04/07/2006

Al Giordano, Narcosphere

Meksika’nın Federal Seçim Komisyonu (IFE) başkanı Luis Carlos Ugalde haftalarca önce kimin galip geldiğini açıklayacağını ilan ettiği Pazar gecesi saat 11’de, TV kameralarının önüne geçip, geçmiş ile gelecek arasındaki gümrük noktasından hiç bir bildirimde bulunmadan geçer gibi açıklayacağı bir sonuç olmadığını söyledi.

Meksika seçimlerinde bir galip yok: ne bu gece, ne Pazartesi, ne de Salı gecesi. Sandiklardaki oyların el ile sayımı 5 Temmuz Çarşamba günü başlayacak. Televisa sunucusu Carlos Loret de Mola oy sayımının ”uzun,uzun, uzun” süreceğini söylüyor.

Andrés Manuel López Obrador 500,000 oy farkı ile kazandığını ve IFE’nin ” zaferimize saygı göstermesi gerektiğini” söyledi.

Felipe Calderón da kazandığını iddia ediyor.

Ulusal ve Uluslararası Medya günlerce, belki haftalarca üzerinde duracakları büyük bir olaya sahip oldu.

Ve o zaman… Oaxaca… orada duruyor.

(İlk tahminlere göre), Calderon 37.57 ve López Obrador 36.13 oranında oy aldı.

Ve López Obrador’un Calderón’un önünde gittiği 16 eyalet ve Calderon’un önde gittiği diğer 16 eyalet’de sayım işlemlerini tamamlanmadı: sayım farkı daha da azaltarak tersi istikamette gelişebilir. Ancak ne olursa olsun, resmi sonuçların açıklanmasında ki geçikme kuşkuların büyümesine yol açarken, devlet ciddi bir krizin içine giriyor.

İki İlginç Eyalet:

1. Oaxaca: Sabah 1:30’da oyların yüzde 40’ı sayıldığında, sonuçlar:

  • López Obrador (PRD) 267,372
  • Madrazo (PRI) 141,085
  • Calderón (PAN) 113,492

PRI tarafından yönetilen, Vali Ulises Ruiz’in 14 Haziran’da kötü bir şekilde grevci öğretmenlere saldırdığı bu eyalette seçmenler PRI ve PAN’ı cezalandırdı ve bir halk meclisinin kurulmayı vaat etti……. Oaxaca sayımın yeniden yapılmasını beklemeyecek. Yeni bir durum var: eyaletin tümü barışcıl, sivil bir ayaklanmanın ve otantik demokrasinin nasıl olması gerektiğine dair ”öteki” bir fikrin eşiğindedir.

2. Meksika (Şehri) Eyaleti:

Nufüsu en yoğun bu eyalette oyların yüzde 80’i sayıldı, sonuçlar:

  • PRD: 1,907,493
  • PAN: 1,413,876
  • PRI: 765,170

Bu eyalette de PRI valisi Enrique Peña Nieto, 3 ve 4 Mayıs’da Texcoco ve Atenco’ya polis operasyonlarını düzenledi. ”Cezalandırma amaçı” ile oyların oranı… iyi….cezanlandırıyor. gerçek ortada: Sosyal hareketlere karşı şiddetli baskı uygula ve sandık başında cezalanı çek.

Önümüzdeki günlerde Senato’nun güven problemi her zamankinden daha fazla artacak; sisteme duyıulan inaçsızlık büyüyecek, seçimlerde yapılan hilelerin delilleri ortaya çıkacak ve özellikle Oaxaca’da ulusal ve uluslararası medya’nın gözleri önünde ”aşağıdan gelenlerin ” emsal teşkil edecek kavgası yeniden yüzeye çıkacak.

Seçim sonrası gelişmeler hali hazırda seçim hikayesinden daha önemli hale geldi. Bütün dünya izliyor. Sistem – Meksika’da seçimlerin ne kadar dürüstçe ve mükemmelce düzenleneceği nağmelerine rağmen – bu gece bir sonuç ilan edemedi. Halka karşı oynanan adaletsiz oyunun yol açtığı uzun süreli sancı, kızgınlık ve güvensizlik bardağı taşırmak üzeredir.

Soracağınız bir soru var mı?

Meksika Seçimlerine Hile Karışmasından Korkuluyor
Sıra Meksika’da mı?
Meksika Eski Başkanı Echeverria Soykırım Suçlaması ile Tutuklandı
 
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: