latin amerikan haber yorum

Ekvador’lular “Yankee Go Home!” diyor

Posted by lahy 06/07/2006

ekvador.jpg

Ekvadorlu yirmi ayrı toplumsal oluşum, Salı günü başkent Quito’daki ABD Büyükelçiliği önünde ABD askerlerinin ülkeden çekilmesi ve ABD’nin kullanmakta olduğu Manta askeri üssünün Ekvador’a geri verilmesi için gösteri yaptı. Ulusal medyaya “Üslere Hayır Koalisyonu” imzasıyla yapılan açıklamada; gösterinin dünyaya ABD’nin Ekvador’da halkın rızası dışında bir üs bulunduruyor olduğunun hatırlatılması için yapıldığı belirtildi.

Eski ismi Eloy Alfaro olan askeri üs, 1999 senesinde Başkan Cemil Mahuad tarafından 10 yıllığına ABD’ye kiralanmıştı. Başlangıçta “sadece” ikmal istasyonu olarak kullanılacağı söylenen, sonrasında “sadece” uyuşturucu ile mücadele için kullanılacağı söylenen üs ABD’nin bölge ülkelere müdahale etmek için hazırlık yaptığı bir merkez haline getirildi. Daha kuruluş aşamasında 2000’den fazla yerli ailesinin topraklarına bedelsiz olarak el konulan ve çevresi boşaltılan üs yoluyla ABD Ordusu, Kolombiya’daki iç savaşa doğrudan ve dolaylı olarak müdahale etmeye başladı. Gerek Kolombiya’daki FARC gerillalarının elinde bulunan toprakların bombalanması, gerekse Ekvador-Kolombiya sınırının her iki yanında FARC’a karşı paramiliter çatışmaların örgütlenmesi, Manta üssünden sürdürüldü ve bunun sonucuna Kolombiya’daki iç savaş Ekvador’un da sorunu haline geldi. Bugün Ekvador-Kolombiya sınırı boyunca aralıklı olarak yaşanan çatışmalarda, günde ortalama bir Ekvador vatandaşı ölüyor. Ekvador sınır boyunca 10 bin asker bulunduruyor.

“Teröre karşı” kullanıldı
11 Eylül saldırılarının ardından, ABD’nin “teröre karşı savaş” retoriği ile saldırganlığını artırdığı dönemlerde dönemin Ekvador Dışişleri Bakanı Heinz Moeller, hükümetinin Manta üssünü “anti-terörizm amaçlı operasyonlar için, bilhassa Kolombiya’daki gerilla gruplarına karşı kullandırtmayacağını” belirtmiş, ancak ABD, üssü gerek Kolombiya, gerekse Venezuela’ya müdahale etmek için kullanmaya devam etmişti. Hatta Moeller’in 2002’nin Şubat ayında yaptığı açıklamadan iki ay sonra, Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez’e karşı gerçekleştirilen başarısız darbe girişiminde, Manta üssünün kumanda merkezi olarak kullanıldığı düşünülüyor. Ayrıca ABD’nin Manta üssünde nükleer silahlar bulundurduğundan da şüphe ediliyor.

Başlangıçta sadece 400 askeri personel bulundurulacağı söylenen üs, 31 Aralık 1999 tarihinde Panama Kanal Bölgesi’nin Panama hükümetine devredilmesi ve Panama üssündeki ABD askerlerinin Manta Üssü’ne kaydırılması sonucunda bu sayının kat kat üzerinde asker barındırıyor. Üssün faaliyete geçtiği 1999 yılından beri kapatılması için pek çok eylem yapıldı. Üssün açılışından birkaç ay önce yapılan ve iki hafta boyunca ülke çapında yürütülen eylemler hükümetler tarafından zaman zaman dikkate alınsa da, üssün kapatılması için hiçbir uluslararası girişimde bulunulmadı. Kaynak: SOL

 
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: