latin amerikan haber yorum

Nikaragua’da Başkan Adayının Ölümü Belirsizliğe Yol Açtı

Posted by lahy 06/07/2006

hertylewites.jpg

66 yaşındaki Nikaragua başkan adayı Herty Lewites’in geçtiğimiz pazar günü başkent Managua’da bir kalp krizi geçirerek ölmesi sonucu, Kasım 2006’da yapılacak başkanlık seçimleri ile ilgili olası gelişmeleri tahmin etmek oldukça zorlaştı.

2005 yılında, Daniel Ortega ile düştüğü uzlaşmazlık sonucu Sandinista Ulusal Kurtuluş Cephesi(FSLN)’den, kovulan Lewites Sandinista Yeniden İnşa Hareketi’ne (MRS) katılmıştı.

Sandinista Ulusal Kurtuluş Cephesi(FSLN) adayı Daniel Ortega yaptığı açıklamada “Politik ayrılıklarımız olmasına rağmen Herty Lewites’in ölümüne çok üzüldüm,” dedi. Nikaragua Liberal İttifak-Muhafazakar Parti koalisyonundan (ALN-PC) aday olan Eduardo Montealegre de son derece üzgün olduğunu belirtirken, Liberal Anayasal Parti’den (PLC) aday olan José Rizo ise bunun çok büyük bir kayıp olduğunu söyledi. MRS öncelikle Lewites için cenaze töreni yapılacağını daha sonra onun yerini kimin alacağına karar vereceklerini açıkladı.

1980’li yıllarda Turizm bakanı olarak çalışan Lewites 2000-2005 yılları arasında başkent Managua’da belediye başkanlığı yapmıştı. Eğitim, sağlık ve konut alanlarında sosyal harcamaları artırarak yoksullukla mücadeleyi hedefleyen Lewites ılımlı sol aday olarak tanımlanıyordu. Venezüella ve Küba ile yakın ilişkiler kurulmasını talep eden Lewites, ABD ile yapılan serbest ticaret anlaşması CAFTA’ya karşı değildi.

FSLN devrimin ilk günlerinden beri solun önde gelen partisi idi. Ancak, 1990’lı yıllarda meydana gelen yolsuzluk skandalları ve sağ’la yapılan ittifaklar sonuçu itibar kaybına uğradı. Örneğin, 1998 yılında Daniel Ortega’nın sağcı PLC lideri ve o zaman devlet başkanı olan Arnoldo Alemán’la anlaşma yaparak hükümetin ana kollarını iki parti arasında paylaşması büyük tepkilere yol açtı. FSLN’in oppurtünizmi ve Daniel Ortega’nın parti’yi sıkı bir disiplinle yönetmesi bir çok eski Sandinista üyesininin tepkisini çekti. Eski devlet başkan yardımcısı Sergio Ramirez ve eski sağlık bakanı Dora Maria Tellez, 1994 yılında FSLN’den ayrılarak Sandinista Yeniden İnşa Hareketi- Movimiento de Renovación Sandinista (MRS)’ i kurdu. Ancak, MRS Nikaragua politikasının kıyısında kaldı ve FSLN ile stratejik işbirliği içinde varlığını sürdürdü. Yakın bir zaman önce FSLN ile işbirliklerini sona erdirerek Herty’nin Başkan adaylığını desteklemeye karar vermişlerdi. Bu gelişme Nikaragua sol’unda derin bir bölünmeye yol açmıştı.

Sağ güçlerde yolsuzluk skandallarından paylarını aldılar. PLC’sinin lideri Arnoldo Alemán, Aralık 2003’de kara para aklamak, zimmetine para geçirmek ve rüşvet suçlarından 20 yıl hapis cezasına çarptırıldı ancak, ilişkilerini kullanarak hapis cezasını özel çiftlğinde çekme izni aldı. Aleman, PLC içinde halen güçlü bir isim. PLC’nin bu yılki, seçimlerdeki adayı José Rizo kendisi ile Alemán arasına mesafe koymayı denedi ancak, Rizo, diğer önemli PLC liderlerleriyle birlikte eski başkanın çiftliğinde yaptığı toplantıların ortaya çıkması sonucu ciddi bir şekilde itibar kaybetti.

Lewites, 1960’lı yıllarda FSLN saflarında Somoza yönetimine karşı mücadeleye katıldı. 1970’li yıllarda Nikaragua’ya silah kaçırmak için California’ya giden ve ülkeye kamyonlarla birkaç kez silah getirmeyi başaran Lewites, bir süre sonra ABD ajanları tarafından yakalanmış ve federal hapishanede altı ay geçirmişti. Sandinistalar 1979 yılında iktidara gelince Lewites Turizm Bakanlığı’na atanmıştı. Bu sırada herkes tarafından tanınmaya başlamış, 1990 yılında Sandinistalar güç kaybederken o ününü korumuş ve 2000 yılında başkente belediye başkanı seçilmişti. 2005 Şubat’ta cepheden ayrılan Lewites, Sandinista Yeniden İnşa Hareketi’ne (MRS) katılmış ve 2006 Kasım’ında yapılacak seçimler için başkanlığa adaylığını koymuştu.

Lewites, yapılan kamuoyu yoklamalarında Sandinistaların lideri Daniel Ortega’dan ve liberal partiden aday Eduardo Montealegre’den sonra üçüncü sırada yer alıyordu.

Lewites’in ölümü sonucu MRS’in oy oranı artabilir ancak MRS saflarında Lewites gibi karizmatik ve tanınan bir aday yok. Bazı MRS seçmenlerinin Ortega’yı desteklemesi beklenirken Lewites’in ikinci turda dahi Ortega’yı desteklemeyeceğini açıklamış olması mevcut sorunlara işaret ediyor: yapılan kamu oyu yoklamalarına göre seçmenlerin yüzde 46’sı hiç bir koşulda Ortega’ya oy vermeyecekler. Bu nedenle Lewites’in ölümü sonrası belirsiz bir ortam doğmuş durumdadır.

ABD Nikaragua’da Kimin Demokrasisinin Şampiyonluğunu Yapıyor? Brynne Keith-Jennings

 
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: