latin amerikan haber yorum

Beni ve Santa Cruz Eyaletleri Meclis’i Terk Tehditinde Bulunuyor

Posted by lahy 07/07/2006

bolaoutonmy.jpg

Bolivya: Santa Cruz ve Beni bölgeleri temsilcileri Anayasal Meclis’in ilk oturumunda otonomi meselesi görüşmeye açılmazsa Meclis’den çekilme tehditinde bulundular.

2 Temmuz’da otonomi için yapılan referandumda yeni kurulan Meclis’in bölgelere otonomi vermesi sorusuna ‘Evet’ diyen Trarija ve Pando temsilcileri ise bu yönde bir eyleme katılmayacaklarını teyit etmediler.

Referendum oylamasında Evet oyu kullanan ülkenin doğu’unda ki 4 varlıklı bölge, otonomi elde etmek için hükümetle karşılaşma içine girmeye hazırlanıyor.

Evet oyu kullanan bölgelerin temsilcileri Cuma günü Santa Cruz’da bir toplantı düzenliyorlar.

Evo Morales, Meclis’de 145 sandalye’ye sahip olduklarını ve diğer partilerle ittifaklar yaparak yeni Anayasayı geçirmek için gerekli üçte iki çoğunluğa ulaşacaklarını söyledi.

Beni Sivil Komite üyesi Alberto Melgar ise öncelikle ele alınacak konunun Otonomi olduğunu ve idari bölgelerden seçilen meclis üyelerinin öncelikle seçildikleri bölgeleri temsil etmesi gerektiğini söyledi.Sağcı PODEMOS üyelerinden Oscar Urenda, Meclis gündeminde yer alacak ” ilk büyük tartışmanın” otonomi konusunda olacağını çünkü devletin şeklini belirleyecek olan Anayasa’nın otonomi tartışması hesaba katılarak belirlenmesi gerektiğini söyledi.

Otonomi talep eden 4 bölge elde ettikleri gelirin yüzde 60’ını kendi bölgelerinde tutmak isterken hükümet bu istemi red ediyor.

Bolivya solu, otonomi talebinde bulunan doğu bölgelerinin Bolivya oligarşisi’nin kontrolu altında bulunduğunu ve otonomi taleblerinin bölgenin dogal kaynakları ve topraklarını oligarşinin istediği gibi kontrol etmesi dışında bir amaç taşımadığını belirterek, bu yöndeki talepleri red ediyor.

Evo Morales’de bu görüşleri paylaşıyor. Seçim öncesi yapılan bir miting’de, “Analiz edip, ‘evet’ yada ‘hayır’ demek konusunda karar verin. Ben ‘hayır’, oyu kullanacağım çünkü burjuvazi için, oligarşi için otonomi istemiyorum. Burada hepimiz bir halkız.” dedi.
Kaynak: ‘La Prensa‘ ve diğer ajanslar

 
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: