latin amerikan haber yorum

Küba,2.800 Organik Çiftlik Açıyor

Posted by lahy 09/07/2006

cubaorg.jpg
 

Las Tunas: Ulusal Ziraat programı başkanı Dr.Adolfo Rodriguez Nodals, Küba’nın sebze üretimi için 2.800 yeni organik çiftlik açılacağını açıkladı.

ACN haber ajansına özel bir demeç veren Rodriguez çiftliklerin 1,400 hektarlık bir alanı kapsadığını söyledi.

Geçmişte şeker kamışı üretimi yapılan bu toprakların organik çiftliklere dönüşümü 31 Ekim’e kadar tamamlanacak.

Küba, bioteknoloji ve organik tarımcılık konusunda önde gelen ülkelerden biri. Bilimsel araştırmalar sonucu kendine yeterli tarımcılık konusunda önemli başarılar elde edildi:tarımsal (bio-gübreler, faydalı böcek yetiştirilmesi ve toprak bakımı) ve ilaçlar (ilaçlar, aşılar ve tedavi metodları).

Tarimsal üretim’n çeşitlendirilmesi ve yaygınlaştılması geniş faydalar sağlıyor. Örneğin, geleneksel olarak Kübalıların sebze ve meyva tüketimi azdı. Tarım programları sonucu Kübalıların 1995’de kişi başına 36 kilo olan sebze-meyva tüketimi, 2000 yılında 99 kiloya çıktı. Sağlıklı diet sonucu aynı dönemde kalb hastalıklarında yüzde 25 düşüş sağlandı.

Devlet tarafından işletilen organik çiflikler tıbbi kullanımı olan bitkiler yetiştirerek, ürünlerini eczaneler, hastahaneler ve kliniklere dağıtıyor. Tüm Kübalı doktorlara alternatif tıp konusunda eğitim veriliyor. Küba’da her bölgede ” yeşil eczane ” bulunuyor.

Ulusal Ziraat programı Aralık 1987’de General Raul Castro’nun çabaları sonucu kuruldu. 2004 ve 2005 yıllarında 4 milyon ton sebze üretimi sağlandı.

Başlangıçta proje bahçe, parklarda ve organik çifliklerde sebze üretiminin sağlanmasını hedefledi. Ancak, proje, zaman içinde gelişerek meyva üretimi ve hayvan ürünlerini de içeren 27 alt projeyi içine aldı.

Günümüzde 1 milyon Kübalı Ulusal Ziraat programında çalışıyor. 350,000’den fazla kişi çiflikler ve bağlarda çalışırken 600,000 kişi evlerinin arka bahcelerinde meyva, diğer ürünler ve hayvan yetiştiriciliği yapıyorlar.

Tunas News-Küba‘ ve diğer kaynaklar

 
Reklamlar

Bir Yanıt to “Küba,2.800 Organik Çiftlik Açıyor”

  1. seda said

    merhabalar ben organik tarım mezunuyum ve kendi brannşım üzerinde çalışmak istiyorum ve iş rıyorum bu konuda bana yardımcı olursanız çok sevinirim

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: