latin amerikan haber yorum

Meksika’da Muhalefet Mitingi

Posted by lahy 10/07/2006

Meksika’da 2 Temmuz’da yapılan seçimlerde muhafazakar lider Felipe Calderon’un başkanlığa seçilmesiyle başlayan tartışmalar devam ediyor. Cumartesi günü, seçimlerin bir diğer adayı olan Demokratik Devrim Partisi (PRD) lideri Andres Manuel Lopez Obrador’un çağrısıyla Zocalo’da düzenlenen mitinge yüz binden fazla kişi katıldı. Mitingde söz alan Obrador, seçimlerde Federal Seçim Merkezi’ndeki sistemin seçim sayımı sırasında Calderon lehine yönlendirildiğini ve bu hilenin ortaya çıkartılması için gösterilere devam edeceklerini söyledi.

Obrador, Başkan Vincente Fox’un da bu hileye ortak olduğunu ve devletin kaynaklarının oyları satın almak için kullanıldığını belirterek oyların yeniden sayılması için Federal Mahkemeye başvurduklarını açıkladı.Yüzde 1’den az oy farkıyla seçimleri kazanan Calderon’un çoğunlukla orta ve üst sınıfın yaşadığı Meksika’nın kuzey bölgelerinden oy aldığı, öte yandan güneydeki yoksul kesimin oyunu Obrador için kullandığı belirtiliyor.

Mexico City’nin belediye başkanlığını yaptığı dönemde yoksul bölgeler için birçok çalışma yürüten Obrador’u destekleyen seçmenler, Obrador’un kendileri için umut olduğunu, fakat zenginlerin bugüne kadar her istediklerini yaptığını ve sonuç olmazsa devrim olacağını söylüyorlar.Obrador ve yandaşları seçimlerin gerçek galibinin kendileri olduğunu ve oyların yeniden sayılmasıyla bu durumun kanıtlanacağını söylerken, mitingin başarısının Calderon’un iktidarını tehdit edecek büyüklükte olduğu vurgulanıyor. Kaynak:SOL dergi

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: