latin amerikan haber yorum

Bolivyalı Parlamenterler Amerikalar Okulunda Askeri Eğitimi Red Ediyor

Posted by lahy 14/07/2006

soa.jpg

La Paz: Bolivya İnsan Hakları Kurulu (APDHB) ve MAS parlamenterleri Bolivya Ordu mensuplarının eğitim için ABD’de bulunan Amerikalar Okuluna gitmesini red ederek, bu konuda, başkanlık düzeyinde çalışmalara başladıklarını duyurdu.

Sosyal hareketleri ezen askeri diktatörlerin ve darbeci subayların eğitim verildiği bu “okulun”, faaliyetleri sürekli olarak sorgulanıyor.

APDHB başkanı Guillermo Vilela, Amerikalar okulunda eğitim gören diktatörler ve askeri rejimler tarihini tekrar edemeyiz, bu nedenden dolayı, parlamenterlerin, ordu mensuplarının eğitim için bir Kuzey Amerikan kuruluşu olan bu okula gönderilmelerinin engellemesini istiyoruz.” dedi.

Ayrıca, eski başkan Carlos Mesa’nın 128 subayın Amerikalar okulunagönderilmesini onayladığı bildirildi.

MAS parlamenteri Canelas, bu yıl da aynı sayıda subayın eğitim için bu okula gönderileceğine inandığını söyleyerek bu kararın iptalini talep etti.

Amerikalar Okulu (SOA)
1946’da kurulan Panama’da kurulan Amerikalar Okulu (SOA), günümüzde ABD’nin Georgia eyaletinin Fort Benning mahallinde faaliyetlerine devam ediyor. Latin Amerikali ordu mensublarını savaş, ayaklanma, gerilla hareketleri ve uyuşturucuya karşı mücadele konularında eğitiyor. SOA mezunları Latin Amerika’da işlenen en kötü insan hakları ihlallerinden sorumlular. 1996’da Pentagon işkençe, tehdit, ve yargısız infazları içeren eğitim kılavuzlarını açıklamaya zorlandı. SOA’nin 60,000’e yakın mezunları arasında Panama’dan Manuel Noriega ve Omar Torrijos, Arjantin’den Leopoldo Galtieri ve Roberto Viola, Peru’dan Juan Velasco Alvarado, Ekvator’dan Guillermo Rodriguez ve Bolivya’dan Hugo Banzer Suarez bulunuyor. SOA’nin daha alt düzeydeki mezunları 900 kişinin katl edildiği El Mozote katliamı ve Archbishop Oscar Romero’nun öldürülmesini de içeren insan hakları ihlallerinde bulundular. (Bak Haberlerde Mezunlar).

Kaynak: Redbolivia

 
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: