latin amerikan haber yorum

Venezüella Varoşlarında Bach

Posted by lahy 15/07/2006

John Green

”Bir orkestrada enstrüman çalmak sosyalleşmenin en iyi yollarından biridir”diyor Dr. Abreu. Venezüella’nın hayret verici müzik eğitim programının yaratıcısı ve eski kültür bakanı olan Abreu, belki de ülkeyi dünyada öncü olacak bir müzik merkezi haline dönüştürdü.

Süreç 1974’te, prova sahnesi olarak kullanılan bir yeraltı otoparkında, birkaç çocukla başladı. Şimdi ise yaklaşık çeyrek milyon genç insan ya bir müzik aleti çalıyor ya da şarkı söylüyor.

Abrou, her çocuğun müzikal eğitim hakkını garantileyecek bir yasanın meclisten geçmesi için çalışıyor. Öğretmenler; kır ve şehirlerdeki okullara gidip çocukların enstrüman çalabilmesini sağlıyor. İlgi gösterirlerse, birkaç hafta içinde gelişme göstermeleri şartıyla, seçtikleri enstrümanı ödünç almalarına izin veriliyor. İlgileri devam eder ve iki yıl boyunca ciddi çalışırlarsa enstrüman onların oluyor.

Halk tarafından, halk için

Dr. Abreu diğer müzisyenlerle çalışarak alınan müzikal eğitimin önemini şöyle açıklıyor: “Burada işbirliğini öğreniyorsunuz. Tek başınıza bir icracısınız fakat diğerleriyle ekip işi yapma durumundasınız; almayı ve vermeyi, dayanışmayı ve anlayışı öğrenirsiniz. Bilgi ve becerilerinizi bencillik göstermeden aktarırsınız ve siz de bu yolla öğrenirsiniz. Bir güzellik yaratırsınız, birçok kişiye keyif verirsiniz. Tarihsel olarak, klasik müzik elit kesim tarafından elit kesim için icra ediliyordu; sonra elit kesim tarafından çoğunluğa icra edildi. Fakat Venezüella’da çoğunlukça, çoğunluğa icra ediliyor.”

Venezüella, Simon Rattle’dan Placido Domingo ve Claudio Abbado’ya kadar önde gelen birçok müzisyen tarafından ziyaret edildi. Rattle, klasik müziğin geleceğini Venezüella’da gördüğünü açıkça söylüyor.

Küçük müzisyenler

Oniki yaşındaki siyah bir kızın varoş mahallesindeki boyaları dökülmüş rengarenk bir duvarın önünde kemanıyla Bach çalışını görmek insanı derinden etkiliyor. Dokuz yaşındaki bir başka çocuk, neden çellosuyla beraber uyuması gerektiğini anlatıyor: ”O yanımda yoksa uyuyamıyorum. Onun yanımda olması demek, istediğim her an yataktan çıkıp çalışabilirim demek.”

Sadece futbol ve bilgisayarla ilgilenen, sadece ünlülerin kişisel serveti ve enteresan oyunları peşinde koşan birçok İngiliz çocuğunu düşündüğümde Venezüellalı gençlerin nasıl tümüyle sosyal varlıklara dönüştüklerinin anlamı kat be kat artıyor.

Bir gençlik orkestrasının icrasının, kendi içinde görsel bir deneyim olduğunu görüyorsunuz. Kıyafet zorunluluklarının yarattığı gerilimlerden eser yok. Yüzleri, zengin etnik kökenlerini yansıtıyor. Venezüella Bayrağı renklerinden oluşmuş tişörtlerini giyerek, güçlü ritmik parçalar eşliğinde dansçılar gibi hareketlerle ve en sonunda enstrümanlarını havaya atarak, Formula şampiyonlarının kadeh tokuşturuşunu anımsatan bir edayla gösterilerini bitiriyorlar.

PVDSA desteği

İki-üç yaşındaki çocuklara enstrüman çalması için şans verilmiş. Program ayrıca ıslahhane ve engelli okullarında da uygulanmaya başlanmış. Sağır ve kör çocuklardan oluşan korolar var, sağırlar elleriyle ritmi hissetmeleri sağlanarak müziğe katılıyor.

Petrol şirketi PDVSA, programın en büyük sponsoru.

Rattle, bir ‘diriliş’ten bahsediyor: “Sadece hayatları zenginleştirmiyor; aynı zamanda hayatları koruyor, sosyal ve psikolojik sağlığı yükseltiyor.” Bunun yalnız bir heves ve kitlesel bir katılım ürünü olmasının onu heyecanlandırmadığını, aynı zamanda inanılmaz yüksek kalitede bir iş olduğunu ekliyor Domingo.

Bu hareket son devrimden önce başlamış olmasına rağmen Hugo Chavez Yönetimi aktif olarak bu programı destekliyor ve bütün Latin Amerika ve diğer ülkelerde yayılmasını umuyor.

(Morningstar’dan çeviren Osman Korur-Evrensel)

 
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: