latin amerikan haber yorum

Bir Milyon’dan Fazla Obrador Taraftarı ‘Yeniden Sayım’ Dedi

Posted by lahy 17/07/2006

mexrally.jpg Bir milyondan fazla Andrés Manuel Lopez Obrador taraftarı Mexico Şehrinde buluştu.

MEXICO CITY – Çalan korna ve davulların eşlik ettiği bir milyondan fazla Andrés Manuel Lopez Obrador taraftarı Pazar günü Başkent Mexico şehrinin Zocalo meydanında bir araya geldi.

Hafta başında Meksika’nın 300 seçim bölgesinden yola çıkan 50.000 kişi yürüyüş noktasında yüzbinlerce protestocu ile buluştu.

2 Temmuz seçim sonuçlarını protesto ederek yeniden sayım yapılmasını talep eden kitleleri bir araya getiren bu yürüyüş Mexico şehrinin 681 yıllık tarihinde yapılan en büyük yürüyüş olarak nitelendi.

Seçim sonuçları, şu anda yasal makamların incelemesi altında ancak başarılı geçen yürüyüş Obrador’un kampanyasına güç kattı. Lopez Obrador’un Demokratik Devrim Partisi (PRD) organizatörleri yürüyüşçülere dünyanın çeşitli ülkelerindeki gazeteciler tarafından yazılan oyların yeniden sayılmasını gerekli gören makaleleri dağıttı.

Lopez Obrador taraftarlarını ülke çapında ” demokrasiyi savunmak için pasif sivil direnişte bulunmaya” çağırdı. Yeniden sayım yapıldığında protestolar sona erecek dedi.

Lopez Obrador ne türden bir sivil direniş planladığını açıklamadı.did Ancak,1990’lı yıllarda yerel bir politikacı olarak Tabasco’da seçim hilekarlığı le karşılaşınca petrol kuyularını kapattı ve yüzbinlerce kişiyi enerji faturalarını ödememeye çağırdı.

”Yalnız değilsin” sloganı ile karşılanan Lopez Obrador, mücadelesini sürdürecegini söyledi.

Geçen hafta yapılan yürüyüse 300.000’den fazla Obrador taraftarı katılmıştı. Bu haftaki yürüyüşe katılanlar arasında yaşlılar, işçiler ve yoksullar vardı.

Caddelerde meyva ve sebze satarak yaşamını sağlayan 70 yaşındaki yerli kökenli Maria Crisanta, yüyüryüşe katılanlar arasında idi: ” Lopez Obrador’ın kazandığını düşünüyorum. Meksika’nın gerçek başkanını görmeye geldim,” dedi.

Karnaval havasında süren yürüyüş olaysız geçti.

Seçimleri kazandığını belrten PAN adayı Felipe Calderón seçimi inceleyen makamlara bir mektup yollayarak IFE’nin “Lopez Obrador’un santaj ve kişisel şikayetlerine boyun eğmemesi” çağrısında bulundu.

Latin Amerika Seçimleri

 
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: