latin amerikan haber yorum

Santa Cruz Oligarşisinin Ayrılıkçı Planları Su Yüzüne Çıkıyor

Posted by lahy 17/07/2006

Santa Cruz Yurttaşlar Komitesi avukatı Juan Carlos Urenda Díaz, La Paz’da yayınlanan La Epoca gazetesine verdiği demeçte, ” Anayasal Meclis’e sunmak için daha fazla yasal tartışmalara girmeyeceğimiz bir noktaya geliyoruz. Eğer Anayasal meclis, yasaya ve Santa Cruz seçmenlerinin yüzde 72’sinin isteklerine saygı göstermezse ülke bölünecektir.” dedi.

Santa Cruz’lu avukat fikirlerini nihai sonucuna ulaştırmayı öneren Santa Cruz oligarşisinin otonomi konundaki ana sözcüsüdür. Urenda bir avukattır ve geçmişte, New York’da ”saygın ” Sullivan and Cromwell firması için çalıştı. Ayrıca Rosario Ribera, Sergio Antelo, Carlos Dabdoub ( UN politik partisinin eski başkan yardımcısı), Luis Jordán, Ángel Sandóval, Wilma Frías, Róger Ortiz, Guida Fioanini, Ismael Núñez, Wálter Rubin de Celis, Fresia Bruno de Jordán, Luis Arturo Mendívil (Potosi doğumlu Radio Oriental gazetecisi), Nino Gandarilla ( Santa Cruz Yurttaşlar Komitesi eski başkan yardımcı ve UN Anayasal meclis adayı), Rómulo Calvo ( Santa Cruz’un eski balediye başkanlarından), Javier Mansilla ve Rubén Tufiño Banzer ile birlikte ayrılıkçı örgüt Nacion Camba’nın kurucularından biridir.

“Santa Kruz Özerklik Öncesi Konseyinin Anayasa Reformu İçin Öneriler” başlıklı belgede Santa Cruz oligarşisi, diğer önerilerin yanısıra özerk bölgelerde, özerk bölge meclislerinin “borç anlaşmalarına izin verebileceğini, ürün satışı ve petrol kazançları temelinde anlaşmalar imzalayabileceğini” öne sürdü ve bunun da ötesine giderek, bölge ve belediye makamlarının ülkenin toprak ve doğal kaynaklarının kullanımı için göç planlarını ”teşvik” edebileceğini yazdı.

Santa Cruz Yurttalar Komitesi ve Nacion Camba’nin temsil ettiği oligarşinin ayrılıkçı projesi, dünya’nın en büyük petrol firmlarından Haliburton’un ana ortaklarından biri olan ve pek tabii ki dogal gaz kaynaklarının çalınmasına göz yumulmadığı takdirde ” Bolivya intihar etmeye doğru gidiyor” diyen ABD Başkan yardımcısı Dıck Cheney’ın danışmanı Mark Falcoff’un açıklamaları ile aynı paraleltedir. Falcoff geçmişte ülkemizin haritadan silineceğini söylemişti. (“La Prensa”, 4/07/04).

Santa Cruz Yurttaşlar Komitesi avukatı ve ideolog Juan Carlos Urenda Díaz’ın çalıştığı Hukuk firması 20.yüzyılın başlarında Panama’nın Kolombiya’dan ayrılması sürecinde yer aldı. 1900 yılında, saygın hukuk firması Sullivan and Cromwell’in kurucusu olan Nelson Cronwell ve banker J.P.Morgan o zaman Kolombiya’nın bir eyaleti olan Panama’nın bağımsızlığını savundular.

Teddy Roosevelt Kolombiya ile varılacak bir anlaşma için mali çıkarlar sağlaması söz konusu olan Cromwell’i Kolombiya ile görüşmesi için görevlendirdi. Kolombia inatçı çıktı ve daha fazla para istedi. Cromwell bu engeli Panama’nın ayrılmasını garanti altına alarak kendine bir ülke yaratarak aşmak istedi. Ve sonuçta yaptığı da bu oldu.

Kaynak: Bolpress, Rebelion

 
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: