latin amerikan haber yorum

Meksika Maden İşçileri Grevinde Yeni Gelişmeler

Posted by lahy 19/07/2006

mexicominers.jpg

2 Haziran’da La Caridad’da grevde olan madencileri desteklemek için greve giden madenciler grevlerine son vermeye karar verdi. Greve son kararı La Caridad madenlerindeki grevci işçilerin işten atıldığının açıklanmasının üstünden iki gün geçtikten sonra alındı.

Cananea madencileri, Maden yöneticilerinin, madencilerin yarısına 1910 Meksika devrimi’nin ateşlenmesine neden olan tarihsel 1906 grevinin 100 yılını kutlamaları için izin vermeyi red etmesi yol açtı. İşveren Grupo Mexico madencilere grev süresindeki ücretlerinin yarısını ödemeyi ve grevcilere karşı açılan adli davaları düşürmeyi, üretim ikramiyesi vermeyi ve 1 Haziran’ı bu yıldan itibaren tatil olarak tanımayı kabul etti.

Dev maden şirketi Grupo Mexico, ülkenin ikinci büyük bakır madeni olan La Caridad madenindeki bütün işçileri işten çıkardığını duyurdu. La Caridad işçileri, Şubat ayında Pasta de Conchos maden faciasında 65 madencinin ölmesinin ardından 24 Mart’dan beri daha iyi çalışma koşulları elde etmek ve hükümetin sendikanın içişlerine müdahele etmesinin engellenmesi için grev yapıyorlardı. İşçiler hükümetin görevden aldığı Napoleon Gomez Urrutia’nın Ulusal Maden ve Metal İşçileri Sendikası’nın (SNTMM) Başkanı olarak görevine iadesini talep ediyorlardı. 250 bin üyesi olan Ulusal Maden ve Metal İşçileri Sendikası, Napoleon Gomez hükümet tarafından sendika başkanı olarak tanınmadıkça, görüşme yapmayı da reddederek grevlerini sürdüreceklerini açıklamıştı. Gomez Şubat ayında meydana gelen Pasta de Conchos maden faciasından sonra Grupo Mexico şirketi ve hükümeti eleştirip soruşturma açılmasını talep ettiği için rüşvet aldığı iddia edilerek yasalara aykırı bir şekilde görevinden alınmıştı. Bazı işverenler N.Gomez’i başkan olarak tanıyarak bu uzlaşmazlığa son verirken Grupo Mexico açık bir çatışmayı tercih etti.

Grubo Mexico’nun gerçekten madeni kapatma yoluna gidip gitmeyeceği belli değil ancak bu kararı işçilerin grevini kırmak için aldığı açıktır. Nitekim, Cananea madeninde işçilerle anlaşma yapıldığının açıklanmasının ardından dünya bakır fiyatlarında bir düşme gözlemlendi. Fiyat düşmesinin diğer bir nedeni piyasa’nın La Caridad grevinin sona ereceği şeklinde bir beklentiye girmesidir.

Sendika Birliği ve Özerkliği için Ulusal Cephe (FNUAS) tarafından 28 Haziran’da, maden işçilerine destek amacıyla yapılacağı duyurulan ve elektrikçilerin, telefon işçilerinin ve üniversite çalışanlarının destek olacağı dört milyon kişilik kitlesel eylem seçimler öncesinde “politik koşulların kitle hareketlenmelerine uygun olmadığı” gerekçesiyle ertelenmişti. Yeni hükümetin greve ve sendikanın taleplerine göstereceği tavra göre eylem planı yapmaya karar veren işçiler eylemi 2 Temmuz seçimleri sonrasına bırakmayı karara bağlamışlardı.

Grupo Mexico Uluslararası İlişkiler Başkan Yardımcısı Juan Rebolledo, hükümete bağlı işçi tahkim kurulunun Sonora eyaletinin kuzeybatısında bulunan madenin kapatılmasını onayladığını vurgulayarak, yaklaşık 1300 sendikalı ve 700 sendikasız işçinin kontratının iptal edilmesi için ödemelerinin yapılacağını söyledi. Ancak gözlemciler sendikanın işten atılmalara yargı yoluyla karşı çıkacağını ve bu yüzden madenin aylarca kapalı kalacağı yorumunu yapıyor.

La Caridad Meksika’nın Cananea madeninden sonraki ikinci büyük madeni ve geçen yılın istatistiklerine göre yılda 122 bin ton bakır üretimi yapıyor. Grupo Mexico’nun işletmesini yaptığı diğer bakır madeni yatağı olan Cananae ve Sicartsa çelik fabrikası da grevden etkilendi. Nisan ayında Sicartsa madenindeki grevde grev yapan işçilere saldıran yüzlerce polis dört işçiyi vurarak öldürdü ve bir çok işçiyi de yaraladı. Bir ay sonra iki protestocunun daha Meksika şehrinin yakınlarında bir köyde polisle çatışarak öldüğü haberi duyuruldu.

 
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: