latin amerikan haber yorum

FARC ile Ordu Çatışması

Posted by lahy 20/07/2006

Kolombiya’da ordu ve Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) arasında bir süredir yoğun bir şekilde devam eden silahlı çatışma, Batı Kolombiya’da sivil halkın bölgeden uzaklaştırılmasına yol açtı.

Narino bölgesinde bir hafta önce başlayan çatışma yüzünden iki ateş arasında kalmaktan ürken yerli halktan 1.300 kişi bölgeyi terketti. Birleşmiş Milletler’in verdiği haberlere göre BM evlerini terkeden bu insanlara kalacak yer, yiyecek ve tıbbi yardımda bulunuyor. Yine bu kaynaklara göre 92 Awa yerlisi, iki ateş arasında kalmaktan korktukları için günlerdir az miktarda yiyecek sağlanabilen bir köy okulunda kalıyor.

Geçtiğimiz Haziran ayının sonlarında FARC, hükümetle anlaşmak için görüşme yapmaya hazır olduklarını duyurmuştu. FARC, kendilerine karşı ABD destekli operasyonlara son verilmesi için devlet başkanı Alvaro Uribe ile konuşmak istediklerini ve ayrıca ellerindeki 60 rehineyi takas etmeye hazır olduklarını beyan ederken Uribe, gerillaların şartlarını kabul etmeyeceğini açıklamıştı. Daha sonra FARC, resmi görüşme tekliflerini reddetmişti. FARC sözcüsü Raul Reyes, televizyon kanalı TeleSur’a, örgütün rehineleri değiş tokuş etmek için hazır olduğunu belirterek bu meselenin kırk yılı aşkın süredir devam eden Kolombiya çatışmasında kritik bir rol oynadığını söyledi ve şunları ekledi. “Savaşın devam etmesine ya da FARC ile anlaşmayı kabul etmeye karar verecek olan Alvaro Uribe’dir.” Kaynak: SOL

FARC Barış Görüşmelerinin Başlaması İçin Adım Attı

Kolombiya: FARC Lideri: ‘’ Barışı Sosyal Adalet ile Birlikte İstiyoruz. ‘’

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: