latin amerikan haber yorum

Brezilya’da Şiddet, Devlet’in Beceriksizliği ve Seçimler

Posted by lahy 21/07/2006

Jeferson Choma

sao paulo PCC

Bu yıl ikinci defa São Paulo halkı Başkentin İlk Komandoları (PCC) tarafından düzenlendiği bildirilen saldırılar sonucu korku dolu günler yaşadı. İki gün içinde kamu binaları, bankalar, otobüsler ve süpermarketlere karşı 121 saldırı düzenlendi. 8 kişi öldürüldü.

Yalnızca 12 ve 13 Temmuz günleri şehrin otobüslerine karşı 29 saldırı düzenlendi. Bu saldırılar şirketlerin araçları trafikten çekmesi sonucu şehri kaos içinde bıraktı, iki milyon kızgın işçi işe ulaşmak ya da eve geri dönmek için sıkıntı çektiler.

Saldırıların ikinci dalgası Sao Paulo’yu felç eden eylemlerin üzerinden iki aydan fazla bir zaman geçmeden gerçekleşti. Bundan bir kaç gün önce eyalet valisi Cláudio Lembo (PFL), ” PCC’nin hapishanelerdeki varlığına son verildi(…). Bugün hapishanelere hakim olan devletin görevlileri aracılığıyla toplumdur ”. dedi. Bu kelimeler ateşe verilen otobüsler gibi aynı hızla ve şiddetle yanıp gittiler.

Yapılan saldırıların çoğunun iş bölgelerinde meydana geldiğini hatırlamak gerekiyor. Bunun bir sonuçu olarak, ulaşımdan yoksun ve panik içinde bırakılan işçiler ve öğrenciler bu olayların en büyük kurbanları oldular ve bu kriminal grubların eylemlerini kınarken gayet haklıdırlar.

Kriminal saldırılar karşısında devlet organlarının tümden beceriksizliği devletin ve birbiri ardına göreve gelen neoliberal hükümetler tarafından izlenen güvenlik politikalarının iflasının tam anlamıyla dışa vurumudur.

Kapitalizm ve onun politikaları şiddete yol açan ana sebeblerdir: işsizlik ve yoksulluk. Aynı zamanda burjuva devlet – politikaları ve “Adalet”i ile suç (örgütleri) tarafından içine sızılmış ve çürütülmüş durumdadır – PCC gibi örgütleri kontrol altına kontrol altına alamamaktadır.

Sosyalist Görüş’in sayfalarında PSDB/PFL ve PT gibi değişik hükümetler tarafından uygulanan baskı politikasının örneklerini verererek sol’un son yıllarda ortaya çıkan şiddet konusu ile yüzleşirken bir savunma içinde olmamasının gerekliliğini tartıştık.

Bunun tersine, ancak gerçekten anti kapitalist bir perspektifle hareket ederek bu konuya açık bir cevap verebiliriz. Sol cephe açık ve güçlü bir şekilde bu pozisyonu benimseyerek günümüzdeki mevcut yapının ötesinde yanıtlar bulmalıdır.

Kaynak: OPINIÃO SOCIALISTA

Brezilya’da İlk ‘’F Tipi ‘’ Cezaevi Açılırken İsyan ve Çatışmalar Tırmanıyor

İnsan Hakları

 
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: