latin amerikan haber yorum

Meksika Sonuçlara Direniyor

Posted by lahy 21/07/2006

Prensa Latina: Meksika resmi kaynakları, Çarşamba günü Meksika Federasyonu Seçim Mahkemesi’nin, 2 Temmuz’da yapılan başkanlık seçimlerine yönelik 359 itirazı değerlendireceğini ve mutlak bir çözüm önerisi sunacağını açıkladı.

Mahkeme ayrıca Demokratik Devrim Partisi (PRD) öncülüğünde hareket eden Meksika muhalif koalisyonu Por el Bien de Todos’un bazı eyaletlerde yapılan senatör atamalarına karşı açtığı 5 davayı incelemeye aldı. Seçimlerle ilgili 97 karar da yeniden gözden geçirilecek.

Söz konusu itirazlardan 225’i daha önce incelenmiş ve 5-6 Temmuz’da Federal Seçim Enstitüsü tarafından bazı bölgelerde yapılan oy sayımına göre sandıkların yeniden gözden geçirilmesi sonucu değiştirmemişti. Seçimlerde aday olan ve Por el Bien de Todos’un başında bulunan Andres Manuel Lopez Obrador 120.000 oyla seçimleri kaybetmiş; ancak yeniden sayımda 102.000 oyunun daha çıktığı, Felipe Calderon’un ise 10.000 oy daha az aldığı ortaya çıkarılmış, bunun üzerine muhalefet bütün oyların yeniden sayılmasını talep etmişti.

Federal Seçim Enstitüsü Genel Koordinatörü Rodrigo Morales, yeniden sayımda açılan oy paketlerinin sayısını içeren bir katalogun çok yakında internette yayınlanacağını açıkladı. Enstitü yetkilileri seçim sonuçlarını açıklamaya ve Meksika’daki siyasi partilere sonuçları göndermeye başladı, ancak bütün oyların yeniden sayılması talebine henüz resmi bir yanıt verilmedi.

 
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: