latin amerikan haber yorum

Bolivya’ya dan IMF’ye Red

Posted by lahy 23/07/2006

Prensa Latina: Bolivya hükümeti, Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) Bolivya’da devletin ekonomiye müdahalesiyle ilgili eleştirilerine cevap verdi. IMF, hafta başında yaptığı açıklamada Bolivya’da artan devlet yatırımlarının özel sermaye girişimlerine zarar verdiğini savunarak, Morales hükümetini dikkatli bir denge politikası izlemesi konusunda uyarmıştı. Mayıs ayında açıklanan enerji sektörünün kamulaştırılması kararını da eleştiren IMF yetkilileri, bunun ekonomide ciddi bir belirsizliğe yol açacağını iddia etmişlerdi.

Bu eleştirilere karşı çıkan Bolivya hükümeti, IMF’nin önerilerine uymak zorunda olmadıklarını ve kendi ekonomi programlarını uygulayacaklarını açıkladı.

Bolivya Ekonomi Bakanı Luis Arce de yaptığı açıklamada hükümetin son dönem ekonomi politikaları sayesinde 270 milyon dolar civarındaki bütçe açığının kapanmak üzere olduğunu ve 2008 yılı itibariyle uluslararası finans kurumlarının mali yardımına ihtiyaçları olmayacağını belirtti. Arce ayrıca, vergi politikaları konusunda da IMF tavsiyelerini uygulamayacaklarını söyledi.

 
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: