latin amerikan haber yorum

Peru’lular Küba’yı Örnek Gösteriyorlar

Posted by lahy 23/07/2006

Fidel Castro’nun 1953’deki Santiago de Küba baskınını anmak için toplanan binlerce Perulu, bağımsız bir ülke olmak ve bağımsızlığı korumak için Latin Amerika ülkelerinin Küba’yı örnek alması gerektiğini vurguladılar.

Toplantıda bir konuşma yapan, Peru-Küba Dostluk Evi başkanı Ezequiel Medrano herkesin Küba halkına saygı duyması gerektiğini ve 47 yıldır devam eden ABD ambargosunun kaldırılması gerektiğini belirti.

Küba’nın bütün ekonomik sıkıntılarına rağmen, binlerce Latin Amerikalı öğrenci Küba’da başta tıp olmak üzere bir cok konuda eğitim görüyorlar. 1000’e yakın Perulu öğrencide şu anda Küba’da tıp eğitimi görmekteler.Merdrano yaptığı konuşmada ‘ Küba gecmişte Vietnam başta olmak üzere bir cok ülkeye bağımsızlık için ilham kaynağı oldu. Bugünde Lübnan, Bolivya ve bir çok Latin Amerika ülkelerinde halen bu ilham bir örnek temsil ediyor’ dedi.

Toplantıda bir konuşma yapan Küba’nın Peru elçisi Roelio Sierra’da 53 yıl önceki saldırının çürümüş sistemi temsil eden Fugencio Batista rejiminin sonun başlangıcı olduğunu belirti. 1953 yılının baskınından 6 yıl sonrada Batista rejimi yıkılmış yerine Fidel Castro önderliğindeki sosyalist rejim gelmişti.

 
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: