latin amerikan haber yorum

Venezüella’da Tarım Reformu Söz ve Kurşunlar Düellosuna Kayıyor

Posted by lahy 24/07/2006

abnbraulioalvarez.jpg

Venezuela hükümeti, köylü liderlerinden Braulio Alvarez’e yönelik suikast girişimine sert tepki verdi.

Cumartesi günü Yaracuy kentinde arabasında seyahet ederkenyken kurşun yağmuruna tutulan Movimento Quinta Republica’nın Yaracuy milletvekili Alvarez hafif yaralandı.

Alvarez güvenlik güçlerince 1960’larda ve 1970’lerde yapılan bir dizi katliamı araştıran özel bir meclis komitesinin de başkanlığını yürütüyor. Söz konusu katliamlardan biri de Yaracuy’da gerçekleştirien Yumare katliamıdır.

Arjantin’de bulunan Venezuela Enformasyon ve İletişim Bakanı Willian Lara saldırıyı kınayarak, bunun Alvarez’e yönelik ikinci suikast girişimi olduğunu ifade etti ve “Bu, sosyal liderleri, özellikle tarım liderlerini ortadan kaldırmak için katil kiralayan dahili unsurların stratejilerinden biridir” dedi.

Girişimin hiçbir şekilde hükümetin tarım reformunu uygulamaktaki kararlılığını azaltmayacağı belirtilirken, Başkan Yardımcısı Jose Vicente Rangel, Alvarez’e yönelik saldırının, hükümetin Toprak Yasası’nı uygulamasını engellemeye yönelik kampanyanın bir parçası olduğunu söyledi.

Rangel ayrıca “Bugüne kadar 150 toprak lideri ve sosyal lider suikasta uğradı. Bu, kırsal kesimlerde güçlülerin çıkarlarını temsil eden kişilerin bir girişimidir” dedi.

Ezequiel Zamora Ulusal Köylü Cephesi (FNCEZ) üyeleri geçen çarşamba günü Apure’de aynı aileden 6 köylünün öldürüldüğüne dikkat çekti. Köylülerin bir asker tarafından kurşunlanarak öldürldüğü sonrada cesetlerinin ateşe verildiği iddia ediliyor.

Grup bu ölümlerin Caracas’ın politik dünyasında politik ve iş liderlerine yapılan suikastlardan daha az dikkat çektiğini ifade etti.

Diğer yandan Ulusal Çiftlik Sahipleri Federasyonu (FEDEAGRO) Başkanı Genaro Mendez, Tarım ve Toprak Bakanlığı ile Adalet ve İç İşleri Bakanlığı’ndan kendilerine yönelik ithamlarını kanıtlamalarını istedi. Mendez, bakanlıkları kastederek “Daha önce de kanıtlara dayanmadan suçlama yöneltmişlerdi” dedi.

Tarım Bakanı Elias Jaua Ulusal Toprak Enstitüsü (INTI) Başkanı Juan Carlos Loyo’ya, Alvarez suikastına cevap olarak, toprak reformundaki eksiklikleri tamamlaması yönünde talimat verdi. Jaua, “Bu, devletin şantajcılara karşı yasal ve devrimci bir yanıtıdır. Bütün terör girişimleri daha fazla devrimle yanıtlanacaktır” dedi.

Kaynak:http://www.vheadline.com

 
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: