latin amerikan haber yorum

Nikaragua Seçimlerini Ortega’nın Kazanması Bekleniyor

Posted by lahy 28/07/2006

Sandinista lideri Daniel Ortega Nikarağua bakanlığı kaybettikten 16 yıl sonra başkanlığı yenden kazanmanın eşiğine geldi: yapılan son kamu oyu yoklamalarına göre Ortega 5 kasım seçimlerini yüzde 4 oy farkı ile kazanacak. Ortega’nın oyları yüzde otuz civarında.

Eski başkan Violeta Chamorro’nun oğlu tanınmış gazeteci Carlos Chamorro” Nikaragua için tümüyle görülmemiş bir durum bu. Oylar her zaman Orega taraftarları ve karşıtları arasında bölünürdü ve her zaman Ortaga’nın kaybedeceğini bilirdik. Şu anda dört değişik partiden söz ediyoruz.Sonuçu kestirmek son derece zor dedi.” dedi.

Daniel Ortega sağcı liberallerle iktidarı paylaşma konusunda yaptığı anlaşmalar, izlediği oportünist politikalar ve karıştığı skandallar nedeni ile geçenlerde ölen eski Nikaragua Belediye Başkanı H.Lewıtes örneğinde görüldüğü gibi Sandinistalar dahil büyük bir seçmen kitlesini kendine yabancılaştırmış durumda. Bu nedenle, geçen hafta eski Sandinistaların Masaya kentinde alternatif bir tören düzenleyerek Somoza iktidarının devrilmesini kutlamalarına kimse şaşırmadı.

Masaya’da ki toplantı sonrasında Sandinistaların yeniden Kuruluşu için hareket (MRS) üyesi Victor Hugo Tinoco “Daniel ve grubu vaatlerini yerine getirmiyor. Onların büyük bir çoğunluğu milyoner oldular. Anti demokratik yöntemler kullanarak kendi çıkarları için parti’yi kullanan güçlü bir ekonomik grup haline geldiler ve sahte solcu konuşmalar yaparak ve taşkınlık dolu anti American retoriği kullanarak Nikaragua halkının desteğini kazanmaya çalışıyorlar” dedi.

ABD’nin Nikaragua seçimlerine müdahalesi

ABD Nikaragua’nın ekonomik ve siyasi geleceğine müdahale etmeye devam ediyor. Geçen Nisan ayında bir Nikaragua kanalı, Washington merkezli bir grubun ABD’nin Nikaragua elçisi Paul Trivelli’nin Nikaragua seçimlerine müdahalesini kınayarak, seçim sürecine ABD müdahalesi ile ilgili tartışmaları gündeme getirmişti. 1961 Viyana Konvansiyonu’na göre temsilcilerin ya da diplomatların bulundukları ülkenin iç işlerine karışma yetkisi yok.Nikaragua ise Latin Amerika kıtasında ABD müdahalesine en çok maruz kalan ülke durumunda.

Ortega’nın seçimleri kazanacağı belirginleşirken, ABD büyükelçisi Paul Trivelli muhalifleri desteklemeye hız verdi. Nisan ayında Nikaragualı muhafazakârlara ve başkan adaylarına gönderdiği bir mektupla 16 milyon dolarlık mali ve teknik yardım sözü vererek, sağ kanattaki temsilcilerin birleşip tek bir adayla seçimlere girmesi tavsiyesinde bulundu.

Trivelli ayrıca gazeteci Carlos Chamorro ile yaptığı bir röportajda, yabancı bir diplomatın Nikaragua’nın içişlerine neden bu kadar çok karıştığı sorusuna, “Demokrasiyi savunmaktan vazgeçmeyeceğim, bu bizim siyasetimizin bir parçasıdır ve böyle olmaya devam edecektir,” cevabını vererek bir kez daha ABD’nin demokrasi maskesi altındaki müdahale politikalarını göstermiş oldu. Ortega’nın demokratik yollarla başkan olması konusunda ne düşündüğü sorusuna ise ABD ile ekonomi ve güvenlik başlıklarında işbirliği halinde olan her hükümetle iyi ilişkiler kurabilecekleri cevabını verdi.

Nikaragua’da Başkan Adayının Ölümü Belirsizliğe Yol Açtı

ABD Nikaragua’da Kimin Demokrasisinin Şampiyonluğunu Yapıyor? Brynne Keith-Jennings

 
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: