latin amerikan haber yorum

Ambargo ABD’ye Dert Oldu

Posted by lahy 29/07/2006

Zeynep Bahadır (soL) Küba Çin, Kanada ve İspanya’nın desteğiyle Florida sahilinin 60 mil kadar uzağında petrol arama çalışmalarına başlıyor.

 Bu gelişme birçok uluslararası ilişkiler uzmanını ABD’nin Küba’ya 45 yıldır uyguladığı ticaret yasağı ambargosunu kaldırmak zorunda kalacağı konusunu tartışmaya itti. Amerika’nın ambargoyu devam ettirmesinin önümüzdeki yıllarda ülkeye negatif yansımaları olan stratejik ve ekonomik bir maliyeti olacağı yorumunu yapan uzmanlar petrolün birçok şeyi değiştireceğini belirtiyorlar.

Kuzey Küba Petrol Havzası’nda bulunan suyun altındaki yatakların Çin, Hindistan, Norveç, İspanya, Kanada, Venezuela ve Brezilya gibi ülkelerin petrol şirketlerinin ilgisini çektiği bir süredir konuşulan bir konu. ABD Meclisi’nde ve Küba-Amerikan Topluluğu’nda ise bu konu ısıtılıp ısıtılıp tartışılır hale geldi. Ambargo artık masrafı artan bir politika mı? Ambargoyu kaldırmanın vakti geldi mi? Dahası Ortadoğu’da savaşların patlak vermesi, küreselleşme ve artan petrol fiyatları daha çok kaynağa ihtiyacı olan ABD’yi buna zorlayacak mı? Bunlar uzmanların ve yatırımcıların aklını meşgul eden birkaç soru.

ABD’den çeşitli yorumlar

Omaha’da bulunan Nebraska Üniversitesi’nde Küba enerji ve politik bilim profesörü Jonathan Benjamin-Alvarado, Amerika’nın petrole olan susuzluğu Washington’u Havana ile olan ilişkilerinde kökten bir değişikliğe zorlayacak yorumunu yaparak “Ben daima bize bir maliyeti olmaya başlayana kadar Küba ambargosuna devam etmeliyiz demiştim. Bugün ise tam olarak o noktadayız,” dedi.

Lexington Enstitüsü başkan yardımcısı Phil Peters ise “Eğer Küba büyük miktarda petrol çıkararak bir petrol ihracatçısı olursa, ambargo tam anlamıyla bir saçmalığa dönüşür,” şeklinde konuştu.ABD-Küba Ticaret Kuruluşu başkanı ve kurucusu Kirby Jones da petrol üreticisi olan bir Küba’ya ambargo uygulamanın yürütmesi çok masraflı bir politika olacağını belirterek “Bizim seçimimiz ne olacak? Diğer ülkelerin o petrolü almasına izin verecek miyiz? Ya da stratejik yatırımlarımıza bakacak ve bizim kıyılarımıza çok yakın olan bol miktardaki petrolü işlemeye karar verecek miyiz?” dedi.

Küba’nın petrol geçmişi

Sınırlı kaynaklara sahip olan Küba 1971 yılında Sovyetlerin yardımıyla Varadero petrol sahasını keşfetmişti. Bu yatak bugün Küba’nın toplam üretiminin yüzde 40’ını oluşturuyor. 2004 yılında ise İspanya petrol şirketi Repsol-YPF, Küba’nın devlet şirketi olan CUPET ile kurduğu ortaklık ile Florida sahilinde derin sularda beş noktada yüksek kalitede petrol bulmuştu. Geçtiğimiz Mayıs ayında Repsol-YPF Hindistan Petrol ve Doğalgaz Şirketi ve Norveç Norsk Hydro ASA ile ortaklık kurarak Küba’nın ABD ile deniz sınırında petrol ve doğalgaz arama çalışmalarına başladı. Derin sularda petrol arama teknolojisinde sayılı şirketler olan Norsk ve ONGC’nin böyle bir anlaşma imzalaması bütün dikkatleri Küba petrolü üzerine çekti.

Denize düşen ABD

Şimdilerde ABD basınında geniş yer tutan bu konu Bush hükümetinin başını ağrıtacağa benziyor. Bu girişim çift taraflı zarar olarak görülüyor. Hem Çin ABD’nin birkaç yüz mil yakınına yatırım yapıyor hem de yarım asırlık ezeli düşman sosyalist Küba’ya uygulanan ambargonun ideolojisi sarsılıyor.

Bush hükümeti için yatırımcıları ambargo taraftarı yapmak artık zor olacak çünkü bu kadar yakın petrol kaynaklarına hayır deme lüksünü muhtemelen kendilerinde görmüyorlar. Ortadoğu’da süren karmaşa yatırımcıları başka kaynaklara sıcak bakmaya iterken bu kaynağa Küba gibi bir ülkeyle anlaşmayla ulaşılması elli yıllık ambargonun artık zarar vermeye başladığı evre olarak nitelendiriliyor. Bu durumda ne yapacağını şaşıran ABD’li yatırımcı ezeli düşman Küba ile bile ticaret yapabileceğini çeşitli yorumcuların ağzından duyuruyor. Buradan da Çin ile beraber yatırım yapan petrol ihracatçısı bir Küba görmenin şu sıralar ABD’nin kabusu haline geldiği sonucu çıkarılıyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: