latin amerikan haber yorum

Celia Hart: Fidel ve Troçki

Posted by lahy 30/07/2006

15 yıldır Küba toplumunun çöküşü düzenli aralıklarla ilan ediliyor. Fidel Castro’da Küba’da eşitsizliğin gelişiminden söz etti. Biz bu kazanımları koruyup geliştirebilirmiyiz ya da bu kazanımlar yok olup gitmeye mahküm mu?

Kendimi tamamıyla Küba devrimi ile özdeşleştiriyorum ancak onun bir temsilcisi değilim. Söyledikleirm benim kişisel görüşlerimdir. Küba’da sosyalist devrimin sosyal kazanımları açıktır: büyük bir sosyal eşitlik, ABD yada Avrupa ile- başka bir deyişle daha zengin ülkelerle- karşılaştırılabileck herkesin faydalanabileceği bir eğitim sistemi, Latin Amerika’da ki diğer ülkelerden daha kaliteli ve Avrupa’da olanların tersine özelleştirilmeyen ya da tahrip edilmeyen bir sağlık sistemi vardır.

Ancak küba devrimi eğer, sözde sosyalist ülkeleri ile yapılan ticaret anlaşmaları ve süren emperyalist ambargo nedeniyle yaşanan ” özel dönemin’ güçlüklerini [1]- elektirik kesintileri, kamu taşıma araçlarının bozulması, asgari düzeyde yiyecek dağıtımı, etc. – aşamayı başarabilmişse bunun nedeni Küba halkının hep birlikte sosyal imkanları değil de devrimi savunmuş olmalarıdır.

Şimdi sahip olduğumuz güçlükler maddi ihtiyaçlara bağlı değildir. Ticaretin serbest bırakılması ve yabancı döviz kullanımı – bazılarının 1920’lı yıllarda kı Rus NEP’ine benzettiği yürürlüğe konan kapitalist uygulamalar – sosyal farklılaşmalara ve ”yeni bir zengin” sınıfının doğmasına yol açtı. 17 Kasım’da yaptığı bir konuşmada komutan [Fidel Castro] bunu şöyle özetledi: “bu devrim kendi kendini tahrip edebilir ve bu devrimi yok edemeyecek olan yalnızca onlardır” [ABD,emperyalizm]. “ Ancak, biz tahrip edebilirzi ve bu bizim hatamızdır”. Ve ayrıca, konuşmasında ” onbinlerce parazit hiç bir şey üretmeden herşeyi kazanıyor” diye vurguladı.

Aynı şekilde Dışişleri Bakanı Felipe Perez Roque, Birleşmiş Milletlerde Küba’da tehlilke burjuva bir sınıfın yaratılması idi. Bürokrasinin içine girlmesi ve pazar ekonomisi, tehlikenin geleceği alanlar bunlardır. Bürokrasinin temellerini yok etmemiz gerekiyor, çönkü bu temelle rüzerinde burjuva bir sınıf gelişebilir. – biz bunu USSR, Polanya’da, ve başka yerlerde manajerlik yapan iktidar sahipleri,nin kapitalistler haline geldiğini gördük.

1980’li yılların Doğu almanya’sının tersine Küba’da, “Lenin yaşıyor”: büroktarik karşı devrim gerçekleşmedi. Bu fırsattan faydalanarak burjuvazinin geriye kalan temelleirni yıkmalıyız. Çünkü kapitalist restorasyon tehlikesi oradan gelecektir.

Venezüella devrimci süreci Köba’yı saran emperyalist çemberin gevşemesine yardım ediyor. Ve bu süreç bugün başlamış olmakla birlikte ve iki devrim arasındaki paralelliklerin yanıltıcı olacağını varsayarak karşılıklı bir etkilenmeden söz edebilirmiyiz?

Kübalı doktorlar, hemşireler ve öğretmenler Venezüella’da çalışıyorlar Ancak onla ülkenin politik yaşamına katılmıyor, Küba’nin (Venezüella’nın) içişlerine karıştığı suçlamasının getirdiği kendini sınırlama meselesini anlamama rağmen, bu benim kabul etmediğim bir tercihtir.

Ancak Venezüella’da ki mücadelenin gençliği, oraya yapılan yolculuklar, başka deneyimleri izleme ve müdahale etme imkanı özellikle gençler için – tabii ki Köba devleti ya da hükümeti için değl- – Venezüella devrimine, yalnızca doktorlar ya da öğretmenler olarak olarak fabrikalarda ya da mahalle komiteleirnde katılma imkanını veriyor.

Küba ile Venezüella arasında inşa edilen ilişkilerin SSCB ile ilikilerden her bakımdan farklı olduğunu söylemek gerekiyor. Çünkü birisinin hali hazırda oturduğu diğerinin ise yeni başladığı iki devrimci süreç arasındaki ilişkiler sorusudur. Her ikiside otantik devrimlerdir. SSCB ile, bunun tersine iki devlet arasında ilikiler söz konusu idi ve eşit olmayan bir ilişki idi bu.

Venezüella-Küba birlikteliğinin dinamiği ve bolivya’nın bu sürece mümkün olan katılımı, lu an bu gerçekleşiyor, sürekili devrimin gerçekleşmesi ve gerçek bir birleşik cepheyi kurmak için gerekli ilişkilerin temelini atmamamıza izin veriyor.

Niçin Troçki’nin teorik katkılarını önemli buluyorsun?

Küba’da Moncada’dan[2]. bu yana sürekli devrim süreçi içinde yaşıyoruz.

Devrimin sürekliliği, derinleşmesi sorusu; devrimin derinleşmesi özellikle 26 Temmuz hareketinin ve Kübalı devrimcilerin düşüncelerinin merkezinde idi. İlk olarak Mella, ve sonra Guevara, “Troçkistler” olmakla suçlandılar. Değillerdi, ancak suçlamalar gerçek bir zemine sahipti çünkü onların düşünçesi, Troçki’yi okumamış olmalarına rağmen sürekli devrime doru kayıyorlardı. Küba devriminin sürekiliği sol muhalefetin düşünçeleri içindedir.

Küba anti-Stalinist duygular herzaman mevcuttu, halk kömünizmin Kömünist Parti’nin Stalinizmi olduğunu düşünüyordu. Ve Kömünist part devrime en son katılanlardan biri idi….Ancak, 1961’de Fidel Küba devriminin sosyalist karakterini açıkladığı zaman, halk: ”eğer Fidel kömünist ise benim ismimi de yazabilirsiniz” dedi.

Her zaman devrim hakkındaki düşünçeleirmde bir eksiklik olduğunu düşündüm. Troçki’yi okurken bulduğum bu oldu: Sosyal adalet ve bireysel özürlüğün birbirne karşıt olmadığını ve bizim onlar arasında bir seçim yapmamız gerekmediğini, ve sosyalizmin yalnızca her iki ayağın üzerinde yürünerek kuralabileceğini öğrendim.

Kaynak: Socialist Resistance-

NOTES

[1] “Özel dönem” belirlemesi, Sovyetler birliğinin çöküşü sonrası Küba’nın içine girdiği , ancak şimdi içinden çıkmaya başladığı dönemi anlatmak için kullanılıyor.

[2] 26 Temmuz 1953’de Fidel Castro Moncada kışlasına yapılan başarısız saldırı sonras tutuklandı. Mahkemede kendini savunurken, ” Tarih beni aklayacaktır” başlıklı tarihsel anlamı olan bir konuşma yaptı, bu konuşma içerisinde Batista diktatörlüğüne karşı izlenecek devrimci mücadele perspektifini belirledi.

Fidel Castro: ‘’Küba devrimi 1953’de meydana gelseydi, Stalin buna izin vermezdi’’

 
Reklamlar

2 Yanıt to “Celia Hart: Fidel ve Troçki”

  1. stalinist said

    Celia Hart, bir yalan makinesi, Dante Castro

    http://www.stalinkaynak.com/yasayan/dante_castro.htm

  2. stalinist said

    Bu arada USSR değil SSCB olmalı, yoksa çevirinin bir anlamı kalmıyor. Ve soru ekleri (“-miyiz” gibi) ayrı yazılmalı…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: