latin amerikan haber yorum

Fidel Ameliyat Geçirdi

Posted by lahy 02/08/2006

Fidel Castro, yaşadığı sağlık sorunu nedeniyle, ülkesini tehdit altında gördüğünden, görevlerini geçici olarak Küba Birinci Başkan Yardımcısı ve Savunma Bakanı olan kardeşi Raul Castro’ya devretti. MERCOSUR Zirvesi’nin kapanışına katılmak üzere Arjantin’in Cordoba şehrine giden ve daha öncesinde de Moncada Kışlası baskını törenlerine katılan Fidel Castro’nun yoğun gündemden dolayı maruz kaldığı stres sonucu bir bağırsak problemi ile karşılaştığı belirtildi. Dün geçirdiği bir ameliyatla birkaç haftalık dinlenme dönemine giren Castro, son yıllarda zaman zaman sağlık sorunlarıyla karşılaşmasına rağmen ilk kez yetkilerini geçici olarak devretti.

1 Ocak 1959 Küba devriminden itibaren devlet başkanlığını sürdürerek en uzun süreli devlet başkanlığı sıfatına sahip Castro’nun hastalık haberi, Miami’deki karşıdevrimciler tarafından neredeyse şölenle karşılanırken televizyonlardan haberleri alan Küba halkı kaygılı bir bekleyişten sonra Fidel’e olan desteklerini sundular ve “Çok yaşa Fidel, 80 yıl daha” afişleri asıldı.

Castro sonrası için Küba’nın rejim değişikliğini sağlamak yolunda niyetler taşıyan ABD, Fidel’in geçici olarak yetkilerini devrettiği Raul Castro hakkında bir yorumda bulunmadı; ancak Beyaz Saray sözcüsü, Küba’nın “özgürlüğü” için çalışmaya devam edeceklerini açıkladı. 1950’lerden itibaren Batista’ya karşı yürütülen devrim mücadelesinde kendisinden beş yaş büyük olan kardeşi Fidel’le omuz omuza çarpışan Raul, Savunma Bakanı olarak silahlı kuvvetlerin başında bulunuyordu.

ABD’deki resmi açıklamalar ise, Küba’daki devlet organizasyonun bir takım halinde çalıştığına dikkat çekmekten geri kalmıyor. CIA, devrimin ilk yıllarında kabinedeki Fidelciler ve Raulcülerin devrimin ilk on yılı içinde birbirlerine karşıt olarak konumlanacağı iddiasında bulunmuştu. Fidel Castro’nun istirahata ayrılmadan önce kamuoyuna sunmak üzere yazdığı “Başkumandan’ın Küba Halkına Duyurusu” adlı mektubu şöyle:

“Tarihi Cordoba Üniversitesi’nde gerçekleştirilen MERCOSUR toplantısı, Halkların Zirvesi’nin kapanışı dolayısıyla Arjantin’in Cordoba şehrine ve Che’nin çocukluğunu geçirdiği Altagracia’ya yaptığım ziyaretler, hemen akabinde 26 Temmuz 1953 tarihinde gerçekleşen Moncada ve Carlos Manuel de Céspedes Karargahları baskının Granma ve Holguin eyaletlerindeki 53. yıldönümü etkinliklerine katılmam, durmaksızın çalışmayla geçen gece ve gündüzler sonucunda tüm sınamalara direnç gösteren sağlığım, inanılmaz bir strese maruz kalarak bozulmuştur. Tüm bunlar cerrahi bir operasyon geçirmemi zorunlu kılan kanamalı bir bağırsak sorunu yaşamama neden oldu. Bu talihsiz hastalığın tüm detayları, radyografi, endoskopi ve çekilen filmlerle takip edilmektedir. Bu operasyon, bir kaç haftalığına sorumluluklarımdan ve görevlerimden uzak kalmamı ve dinlememi zorunlu kılmaktadır.

Ülkemizin, Amerika Birleşik Devletleri hükümetince yaratılan koşullar içerisinde tehdit altında olmasından ötürü şu kararları almış bulunmaktayım:

1) Küba Komünist Partisi Merkez Komite Birinci Sekreterlik görevlerimi, geçici olarak İkinci Sekreter, yoldaş Raul Castro Ruz’a devrediyorum.

2) Kahraman Devrimci Silahlı Kuvvetler Baş Kumandanlık görevlerimi de geçici olarak, yine Ordu Kumandanı Raul Castro Ruz’a devrediyorum.

3) Devlet Konseyi ve Küba Cumhuriyeti Hükümet Başkanlığı görevlerimi, geçici olarak Birinci Başkan Yardımcısı Raul Castro Ruz’a devrediyorum.

4) Ulusal ve Uluslararası Halk Sağlığı Programının baş takipçisi olarak yürüttüğüm görevlerimi, geçici olarak, Siyasi Büro Üyesi ve Halk Sağlığı Bakanı Jose Ramon Balaguer Cabrera’ya bırakıyorum.

5) Ulusal ve Uluslararası Eğitim Programı’nın baş takipçisi olarak yürüttüğüm görevlerimi, geçici olarak, Siyasi Büro üyeleri, José Ramón Machado Ventura ve Esteban Lazo Hernández’e devrediyorum.

6) Ulusal Küba Enerji Devrimi ve bu alandaki diğer ülkelerle işbirliği programının baş takipçisi olarak yürüttüğüm görevlerimi, geçici olarak Siyasi Büro Üyesi ve Bakanlar Kurulu İcra Komitesi Sekreteri yoldaş Carlos Lage Dávila’ya devrediyorum. Sağlık, Eğitim ve Enerji programları için ayrılan fonlar, tüm bu süre içerisinde benimle birlikte çalışan Bakanlar Kurulu İcra Komitesi Sekreteri Carlos Lage Davila, Küba Merkez Bankası Başkanı Francisco Soberon Valdes ve Dışişleri Bakanı Felipe Perez Roque tarafından benim bizzat yaptığım şekilde öncelik tanınarak yürütülecek, bu amaçla bir komisyon oluşturulacaktır.

Tüm halkın ve kitle örgütlerinin desteğini alan şanlı Komünist Partimiz, bu açıklamada verilen görevlerden sorumludur. 11–16 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek Bağlantısız Ülkeler Hareketi Zirve Toplantısı, Küba devleti ve milletinin çabası sonucu en parlak biçimde düzenlenecektir.

Binlerce kişinin cömert bir biçimde 13 Ağustos’ta kutlamak üzere anlaştığı 80. yaş günümün, Granma gemisinin karaya çıkışının 50. Yıldönümü olan 2 Aralık tarihine ertelenmesini hepinizden rica ediyorum.

Parti Merkez Komitesi ve Halk İktidarı Ulusal Meclisi’nin bu açıklamaya kati desteklerini talep ediyorum.

Halkımızın ve Devrimimizin, bu tarihi sürecini korumak için gerekli önlemleri alacaklarına ve fikirlerimizi savunmak için kanlarının son damlasına kadar mücadele edeceklerine dair en ufak bir şüphem yoktur.

Emperyalizm asla Küba’yı ezemeyecektir.

Fikirlerin Mücadelesi İlerleyecektir.

Yaşasın Vatan! Yaşasın Devrim! Yaşasın Sosyalizm!

Zafere Doğru Daima!

Fidel Castro Ruz – Başkumandan Parti Birinci Sekreteri Devlet Konseyi ve Küba Cumhuriyeti Bakanlar Kurulu Başkanı 31 Temmuz 2006”  Kaynak: SOL

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: