latin amerikan haber yorum

Meksika Solundan Abluka Eylemi

Posted by lahy 02/08/2006

Meksika’da ay başında yapılan tartışmalı başkanlık seçimlerinde yenilgiye uğradığı açıklanan Andres Manuel Lopez Obrador’un taraftarları başkentte meydan ve caddelerde kamp kurmaya başladı.

Eylemciler kilit noktalarda kamp kuruyor Sol kanadın adayı Obrador ve taraftarları tüm oyların yeniden sayılmasını istiyor.Obrador Pazar günü taraftarlarından bu talep kabul edilene dek başkent Mexico City’de hayatı felç etmelerini istemişti.

Eski belediye başkanı, Andres Manuel Lopez Obrador, 2 Temmuz’da yapılan seçimleri yüzde 0,57 farkla kaybetmişti.Avrupa Birliği gözlemcilerinin seçimlerin adil olduğu hükmüne rağmen Obrador, seçimlerde usulsüzlük yapıldığını öne sürüyor. Sayımın yenilenmesi kararı için seçim mahkemesinin Ağustos ayı sonuna dek karar vermesi gerekiyor.

Yüzbinlerce kişi gösteriye katıldı Obrador ve taraftarları bugün önce Zocalo Meydanı’nda bir gösteri düzenledi. Gösteriye katılanların sayısına dair tahminler 500 bin ila iki milyon arasında değişiyor.Bunu takiben binlerce kişi tarihi Zocalo Meydanı ve Reform Bulvarı’nda kamp kurmaya girişti. Ayrıca Amerikan elçiliği ile borsa ve otellerin yoğunlaştığı turistik Polanco semtinde de kalabalık gruplar toplandı.

Lopez Obrador da seçim mahkemesi sayımın tekrarlanması kararı vermedikçe taraftarları ile sokakta yaşayacağını söyledi. Yerel basın söz konusu bölgelerden günde 1,5 milyon aracın geçtiğini, bir abluka uygulanması halinde 20 milyon nüfuslu kentte bir kaos yaşanabileceğini söylüyor.

Başkentin yerel yönetimi Obrador’un lideri olduğu Demokratik Devrim Partisi’ne (PRD) ait olduğundan polisin müdahale etmeyeceği yorumları yapılıyor. Seçimi kazandığı açıklanan Felipe Calderon ise mahkeme önüne çıkarak, yeniden sayımın gereksiz olduğunu savundu.

Calderon, oyların tamamının sayılmasının yasaya aykırı olacağını savunuyor. Yasalar sadece usulsüzlük yapıldığı öne sürülen oy sandıklarının yeniden sayılmasına izin veriyor.

Calderon görüşmede mahkemenin yedi yargıcına “karşımdakiler çok güçlü, karizmatik adaylardı ama net bir şekilde kazandım” dedi.

 
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: