latin amerikan haber yorum

Castro: İyiyim ve Moralim Gayet Yerinde

Posted by lahy 03/08/2006

Küba lideri Fidel Castro’nun rahatsızlanmasının ardından yetkilerini geçici olarak kardeşi Raul’a bırakması, ABD’nin ‘sevinç çığlıkları’ atmasına neden olurken, Küba lideri, geçirdiği ameliyatın ardından, “iyi ve moralinin yerinde olduğunu” anlatan bir mesaj yayınladı. Küba televizyonunda okunan açıklamasında Castro, “şu anda durumunun istikrarlı olduğunu, ancak sağlığının gerçekten iyi olması için biraz daha zaman gerektiğini” söyledi. Castro, ameliyatının ardından dünyanın her yerinden ve çeşidi ülke liderlerinden gelen iyi dilekler için de minnettarlığını ifade etti.

‘DEVİR YILLARDIR PLANLANIYORDU’
Washington Post gazetesi ise haberinde ABD istihbarat yetkililerinin Castro’nun bu geçici yetki devrinin, Castro’nun ölmesi halinde Küba’daki sosyalist yönetimin devam ettirilmesi için önceden planlanan bir geçiş sürecininin ilk adımı olduğu yönündeki açıklamalarına yer verdi. CIA yetkililerine göre, geçici yetki devri, Havana yönetimi tarafından Fidel’in ölmesi durumunda sürecin nasıl işleyeceğini ve Küba halkının tepkisini görmek için bir fırsat olarak kullanıldı. Üç hafta önce Beyaz Saray’da oluşturulan Özgür Küba’yı Destekleme Komisyonu adlı kuruluş, Bush’a bir rapor sunarak Castro yönetimine son verme ve Küba’da ‘demokratikleşmeye’ destek çabasının hızlandırmasını tavsiye etmişti.

Fidel Castro’ya tüm dünyadan hem devlet adamları hem de halk düzeyinde destek ve geçmiş olsun mesajları yağıyor. Fidel’e ve Küba halkına gönderilen mesajların bazıları şöyle:

Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez: Yakın dostum Fidel’in sağlığı ile ilgili iyi haberler aldım. Venezuela halkı Fidel’i tüm kalbiyle kucaklıyor.

Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales: Anti-emperyalizm mücadelesine yıllardır öncülük eden Yoldaş Fidel’in bu zorluğu da aşacağına yürekten inanıyorum.Kendisine Bolivya halkı ve ülkesi adına dayanışma duygularımı gönderiyorum.

Arjantin Dış İşleri Bakanı Jorge Taiana: Arjantin Hükmeti olarak Fidel Casro’nun kısa sürede eski sağlığına kavuşacağına inanıyoruz.

Nikaragua Eski Başkanı ve Ulusal Sandinist Kurtuluş Cephesi Başkanı Daniel Ortega: “Fidel: Senin gibi bir kahraman bu zorlu durumun üstünden gelmeyi bilecek ve tüm dünyaya devrimci kararlılık ve onur dersi vermeye devam edecektir. Küba’nın savaşı her daim sürecektir. Çünkü bu savaş, insanlığın en soylu ideallerinin savaşıdır.”

Kaynak: Birgün – Sol

 
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: