latin amerikan haber yorum

Eduardo Galeano: Daha Ne Kadar Zaman?

Posted by lahy 07/08/2006

Bir ülke başka iki ülkeyi bombaladı, durdu. Tabii, her zamanki gibi bu suç da cezasız kaldı. Uluslararası toplumdan gelen bir-iki utangaç protestoya yanıt olarak İsrail bazı hataların yapılmış olduğunu söyledi.

Korkunç şeyler yapmanın hata yapmak diye adlandırılması daha ne kadar zaman devam edecek?

Sivillerin katledilmesi bir askerin kaçırılmasıyla başlamıştı.

Bir İsrailli askerin rehin alınması daha ne kadar zaman Filistin’in hükümranlığının rehin alınmasını haklı göstermeye yarayacak?

İki İsrailli askerin rehin alınmasi daha ne kadar zaman koca bir Lübnan ulusunun rehin alınmasının bahanesi olacak?

Yahudilerin katledilmesi asırlardır Avrupalıların en gözde sporu olmuştu. Auschwitz bütün Avrupa’yı kateden bu eski terör ırmağının doruğuydu.
Filistinliler ve diğer Araplar kendilerinin işlemedikleri bir suçun bedelini daha ne kadar zaman ödeyecekler?

Israil daha önceki istilalarda Lübnan’ı yakıp yıktığında Hizbullah yoktu.

Terörizme karşı kendisini savunmak bahanesiyle bizzat kendisinin terörizme başvurmasını saldırıya uğrayanın mecburen mukabil saldırısı olduğu hikayesine inanmaya daha ne kadar zaman devam edeceğiz?

Irak, Afganistan. Filistin, Lübnan: İsrail ve ABD’nin başka ülkeleri böyle mahvetmeleri, buna karşılık işledikleri suçun cezasını görmemeleri daha ne kadar sürecek?

Abu Garib’de işkenceler ortaya çıktığında bütün dünya ikrah etmisti, ama onların hiç biri Latin Amerika için yeni bir şey değildi. Bizim askerlerimiz o sorgulama tekniklerini Amerikan Okulundan öğrenmişlerdi, böyle eğitimler şu anda resmen yoktur, ama fiilen devam etmektedir.

İşkencenin meşrulaştırılmasını daha ne kadar zaman kabul edeceğiz?

Bugüne değin İsrail Birleşmis Milletler Genel Kurulu’nun ve diğer organlarının aldığı kırk-altı karara uymamıştır.

İsrail bu ayrıcalıklı vurdumduymazlığından yararlanmaya daha ne kadar devam edecek?

Birleşmis Milletler konuyla ilgili bol bol tavsiyede bulunmakta ama hiç bir zaman kesin karar almamaktadır. Çünkü karar vermeye kalksa, ABD o kararın önünü hemen kesecektir. Nitekim, Güvenlik Konseyi’nde İsrail’i kınayan tam kırk kararı, ABD veto etmiştir.

Birleşmiş Milletler‘in diğer adının Birleşik Devletler olması daha ne kadar zaman sürecektir?

Filistinlilerin evlerine el konulup toprakları ellerinden alındığında çok kan akmıştı.
Bu kan daha ne kadar zaman akmaya devam edecek ve yasanın suç saydığı şeyi, zor kullanmak haklı gösterecek?

Günden güne ve yıldan yıla tekrarlanan olaylar dikkate alındığında, tarih bize her bir İsrailli karşılığında on Arabın öldüğünü göstermektedir. Daha ne kadar zaman İsraillilerin yaşamı Araplarınkinden daha kıymetli sayılacak?

Irak’ta çoğunluğu kadın ve çocuk olan 50 bin sivil yaşamın yitirmiştir, bu rakam Irak’ın nüfusuna oranlandığında ABD nüfusuna göre 800 bin Amerikalı demektir.

Iraklıların habire öldüğü bu kör savaşta işgalin bütün gerekçelerinin unutulmuş olmasını daha ne kadar zaman kabul edeceğiz?

İran nükleer enerji projesini geliştirmektedir, uluslararası topluluk dediğimiz camia bu olayla yakından ilgilenirken, ülke olarak büyük bir gerilimin eşiğinde yaşayan İsrail’in elinde tam 250 atom bombası bulunmasıyla zerre kadar ilgilenmemektedir.

Tehlikeyi ölçen evrensel bir cihaz mı vardır, varsa bunu kim kullanmakta, tehlikeyi kim ölçmektedir? Yoksa, Hiroşima ve Nagazaki’ye atom bombalarını Iran mı atmıştı?

Küreselleşme çağında, ifade özgürlüğü baskı yapma özgürlüğünden daha güçsüzdür. Filistin toprağının kanunsuzca işgal edilmesini haklı çıkarmak için savaşa barış denilmektedir. İsrailliler yurtsever, Filistinliler teröristtir ve teröristler bütün dünyaya tehlike sinyalleri yaymaktadırlar.

Medya, haber vermek yerine korku salmayı daha ne kadar sürdürecek?

Bugün devam etmekte olan katliam ilk olmadığı gibi korkarım, sonuncu da değildir, ve ne yazık ki bütün bunlar sessizlikle karşılanmaktadır. Dünya sağır mı olmuştur?

Mazlumun çığlığı daha ne kadar zaman kör duvarlara çarpıp yok olacak?

Bombardımanlar çocukları öldürüyor. Kurbanların üçte birinden fazlası çocuk.
Bu cinayeti protesto etme cesareti gösterenler Yahudi düşmanı (anti-Semit) ilan ediliyorlar.

Devlet terörizmine karşı çıkanlar daha ne kadar zaman Yahudi düşmanı sayılacaklar?

İsrail’in yaptıkları karşısında dehşete kapılan Yahudiler var, onlar da mı anti-Semit? Filistin anayurdunu savunan, fakat köktendinci çıldırmışlığı suçlayan Araplar yok mu?

Karşı kamplardaki teröristler birbirlerine pek benziyorlar: bir kısmı devlet teröristleri, devletin saygıdeğer mensupları, diğerleri ise gayri resmi teröristler, ya tek başlarına hareket ediyorlar, ya da Soğuk Savaş yıllarının komünist totaliterliği gibi örgütlü gruplar halinde çalışıyorlar. Hepsi eylemini kendi tanrısı adına yapıyor, kimisi Allah adına, kimisi Yahova adına.

Bütün teröristlerin insan hayatını tehdit ettiğini ve varoluşlarının birbirlerini beslediğini daha ne kadar zaman görmezlikten geleceğiz?

İsrail ve Hizbullah arasındaki savaşta ölenlerin ister Lüblanlı, ister Filistinli, ister İsrailli olsunlar, hep sivil halk olduğu apaçık değil mi?

Ve Afganistan, Irak savaşlarının, Gaza ve Lübnan işgalinin hep nefreti beslediği, birbiri ardı sıra fanatikleri, tekrar fanatikleri, daha fazla fanatikleri ürettiği halâ anlaşılmadı mı?

Demek ki bizler, karşılıklı birbirlerini öldürmekte uzmanlaşan bir hayvan türüyüz.

Tüm yer yüzünde günde 2.5 milyar doları askeriyeye harcıyoruz. Sefalet ve savaş aynı babanın çocukları.

Daha ne kadar zaman ölüme böylesine âşık bir dünyanın mümkün olabilen tek dünya olduğunu kabul edeceğiz?

( 28 Temmuz 2006 IPS)

(*) Eduardo Galeano Uruguay’lı bir gazeteci-yazardır. “Latin Amerika’nın Açık Damarları“ ve “Ateşin Belleği“ isimli kitapları vardır.

Çeviren: Yalçın Yusufoğlu SESONLINE

 
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: